Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie coraz większe. W Radomiu nagrano film promujący numer 112 [WIDEO]

/jp/
Wojewoda Jacek Kozłowski i wiceminister Stanisław Huskowski rozdają uczestnikom Europejskiego Dnia Numeru 112 prezenty.
Wojewoda Jacek Kozłowski i wiceminister Stanisław Huskowski rozdają uczestnikom Europejskiego Dnia Numeru 112 prezenty.
W obchodach Europejskiego Dnia Numeru 112 miała uczestniczyć Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Obowiązki w Sejmie nie pozwoliły jej jednak przyjechać do Radomia. Wśród gości byli natomiast między innymi Stanisław Huskowski, wiceminister administracji i cyfryzacji, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz poseł Radosław Witkowski.

Wojewoda Kozłowski miał podczas spotkania do zakomunikowania ważną dla miasta wiadomość. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu jest największym w kraju i zgodnie z systemem obsługuje nie tylko region, Mazowsze, ale też w szczególnych sytuacjach dzwoniących z różnych zakątków Polski.

Radomska instytucja będzie jeszcze rozbudowywana. W pomieszczeniach straży pożarnej, w których mieści się Centrum Powiadamiania Ratunkowego, będzie też zaplecze techniczne do obsługi całego systemu w skali kraju.

- Docelowo przygotowujemy w Radomiu inwestycję, prawdopodobnie na sąsiedniej działce, gdzie będzie zlokalizowane centrum obsługi technicznej całego systemu w Polsce. Zaczynamy więc w siedzibie tymczasowej, a potem przeprowadzamy się do nowego budynku. To bardzo poważne techniczne wyzwanie - powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

Wojewoda przekonywał, że system "112" działa do tej pory bez zarzutu. Jako przykład podał tragiczny wypadek drogowo pod Mławą, gdzie zderzyła się ciężarówka z autobusem. Jeden z pasażerów chwilę po zderzeniu pojazdów zadzwonił pod numer "112" i według relacji wojewody w tej samej minucie na miejsce wyjechały jednocześnie, ale różnych miast, karetki pogotowia, wozy straży pożarnej i policji.

12 ZŁOTYCH SEKUND

Największym sukcesem wprowadzenia nowego systemu powiadamiania ratunkowego jest skrócenie średniego czasu oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia od wzywającego pomocy do 12 sekund. Centra Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce pełnią również ważną rolę selekcji połączeń zbędnych, pomyłkowych i fałszywych. Tylko w styczniu tego roku CPR w Radomiu odebrało ponad 100 tysięcy zgłoszeń, natomiast niecałe 20 tysięcy z nich wymagało reakcji, czyli skierowania do odpowiedniej służby (policji, straży pożarnej lub ratownictwa medycznego). Statystyki pokazują, że ok. 70-80 procent zgłoszeń jest fałszywych lub nieuzasadnionych. Warto pamiętać, że telefon komórkowy bez karty SIM również wykona połączenie 112.

W 2007 roku wojewoda mazowiecki przejął część powstającej nowej siedziby straży pożarnej w Radomiu i zlecił przeprojektowanie jej do potrzeb Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które rozpoczęło działalność w styczniu 2013 roku. W ubiegłym roku centrum zostało również znacznie rozbudowane, dzięki czemu powstało łącznie 100 stanowisk operatorskich. Radomski obiekt stał się największym w Polsce i w przyszłości będzie pełnił wiodącą funkcję. Do jego zadań będzie należało przyjmowanie zgłoszeń awaryjnych (w przypadku problemów centrów w innych województwach) i nadmiarowych z całej Polski (gdy wszyscy operatorzy będą zajęci, po 1 minucie oczekiwania system automatycznie przełączy rozmowę). CPR w Radomiu zatrudnia łącznie 71 operatorów w systemie zmianowym, którzy przyjmują zgłoszenia z województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie