Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie uczyć dzieci...

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie uczyć dzieci tajników książkowej ilustracji

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”. ©Centrum Rzeźby Polskiej

  „Pięć spotkań z ilustracją dla dzieci - to nowy cykl „Niedzielnych spotkań ze sztuką” w Centrum Rzeźby Polskiej. Pierwsze już w niedzielę, 20 stycznia, o godzinie 13.30.
  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”. ©Centrum Rzeźby Polskiej

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbędą się w terminach: 20 stycznia, 27 stycznia, 3 lutego, 17 lutego i 3 marca, zawsze w niedziele, w godzinach 13.30–15 w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”.

  Wystawa przedstawia prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Każde zajęcia poprowadzą artyści-ilustratorzy i doświadczeni edukatorzy. Odbywać się będą pokazy tworzenia ilustracji na żywo, czytanie fragmentów ilustrowanych książek przez aktorów w formie zbliżonej do performancu i oczywiście warsztaty plastyczne.

  20.I. Zin czy książka?

  Zin(skrót od ang. fan magazine) to rodzaj nieprofesjonalnego pisma, wydawanego przez miłośników jakiegoś tematu, na przykład fantastyki, w postaci ksero lub wydruku komputerowego. Po zwiedzeniu wystawy „Tu czy tam?”podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne małe wydawnictwa artystyczne z wykorzystaniem technik druku wypukłego.

  27,I. Czytanie ilustrowane

  Tym razem podczas zwiedzanie wystawy dzieci opiekunowie warsztatów sprawdzą, jakie opowieści kryją się w ilustracjach na na niej prezentowanych, Spotkanie będzie warsztatem tworzenia ilustracji do historii czytanej przez aktora. Bajkę opowie Sebastian Konrad.

  3 lutego - Ozdobne inicjały

  Na wystawie pokazane będą ozdobne inicjały, wyróżniające się nagłówki oraz inne elementy dekoracyjne występujące w książkach. Inicjał to wyróżnienie odrębnego graficznie tekstu poprzez nadanie pierwszej literze innego wyglądu. Podczas zajęć dzieci zaprojektują inicjał własnego imienia i wykonają go z gliny. Prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym i rozdane uczestnikom podczas następnych warsztatów.

  17.02. – Teatr z obrazkami

  Dzieci chętnie sięgają do „lektury obrazkowej” i z myślą o nich artyści tworzą wciągające historie opowiadane językiem ilustracji. To uczestnicy zobaczą na wystawie. Na zajęciach dowiedzą się, czym jest japońska technika animacji teatralnej kamishibai i stworzą własne ilustrowane opowieści.

  3.03. – Od deski do deski

  Dla świeżo upieczonych czytelników ilustracje to dodatkowa motywacja do odkrywania opowieści. Wizyta na wystawie „Tu czy tam?” zachęci do obcowania z książkami i rozjaśni złożony proces ich tworzenia. W trakcie zajęć uczestnicy spróbują stworzyć autorskie okładki do bajkowych komiksów w technice kolażu.

  Przez cały czas zajęć dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

  W warsztatach uczestniczyć może maksimum 30 osób. Cena: 10 złotych od osoby.Zajęcia trwają około 1,5 godziny. Zapisy na zajęcia pod adresem: warsztaty@rzezba-oronsko.pl Informacje: w godz. 7.30–15.30 pod nr 48 618 40 27 w. 19.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Finałowe imprezy w Radomiu zakończyło w niedzielę efektowne fireshow na deptaku! Zobaczcie film z pokazu.


  Wójt Borkowic wszczął postępowanie administracyjne wobec właściciela zgromadzonych odpadów, by ten usunął je z magazynów w centrum Borkowic. Problem w tym, że postępowanie może być nieskuteczne.
  Tymczasem mieszkańcy gminy już przygotowali petycję do premiera rządu w sprawie szkodliwych odpadów.
  - Zebraliśmy kilkaset podpisów mieszkańców pod petycją i wysyłamy ją do premiera - mówi Robert Fidos.


  Zawiłości prawne  Rozwiązaniu problemu nie sprzyja gmatwanina prawna: Gmina Borkowice nie może finansować utylizacji odpadów, które należą jednak do prywatnej firmy i są w prywatnych magazynach. Bowiem dawny GS należy do jednego z mieszkańców, a ten wynajął pomieszczenia innej firmie. Ponadto Gmina nie może choćby prosić o wsparcie finansowe, bo składowisko nie jest ani na gruncie gminnym, ani nie należy do Skarbu Państwa.

  - Dlatego chcemy zmienić kwalifikację prawną i chcemy, by rozwiązać problem w oparciu o ustawę o zagrożeniach - dodaje wójt.

  Z właścicielami firmy jest ograniczony kontakt, bo - jak wcześniej pisaliśmy - Prokuratura Okręgowa w Radomiu zatrzymała czterech mężczyzn, którym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na składowaniu odpadów wbrew przepisom w tym odpadów niebezpiecznych, których składowanie mogło zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka. Trzem z zatrzymanych zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w celu popełniania tego typu czynów w Borkowicach oraz innych miejscach w Polsce. Wszyscy zostali aresztowani.

  Obawy mieszkańców  Całym obrotem sprawy martwią się mieszkańcy Borkowic: blisko ich domów są setki ton odpadów. Z magazynami sąsiaduje szkoła podstawowa, do której chodzi prawie 400 uczniów. Niewielką pociechą jest to, że odpadów może być mniej niż początkowo zakładano - nie 1500 ton, a być może około 800- 900 ton. Jednak i tak koszt utylizacji może pochłonąć miliony złotych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia