Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie uczyć dzieci...

  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie uczyć dzieci tajników książkowej ilustracji

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”. ©Centrum Rzeźby Polskiej

  „Pięć spotkań z ilustracją dla dzieci - to nowy cykl „Niedzielnych spotkań ze sztuką” w Centrum Rzeźby Polskiej. Pierwsze już w niedzielę, 20 stycznia, o godzinie 13.30.
  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbywać się w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”. ©Centrum Rzeźby Polskiej

  Warsztaty „Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci” odbędą się w terminach: 20 stycznia, 27 stycznia, 3 lutego, 17 lutego i 3 marca, zawsze w niedziele, w godzinach 13.30–15 w Muzeum Rzeźby Polskiej przy wystawie „Tu czy tam? Współczesna Polska Ilustracja dla Dzieci”.

  Wystawa przedstawia prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Każde zajęcia poprowadzą artyści-ilustratorzy i doświadczeni edukatorzy. Odbywać się będą pokazy tworzenia ilustracji na żywo, czytanie fragmentów ilustrowanych książek przez aktorów w formie zbliżonej do performancu i oczywiście warsztaty plastyczne.

  20.I. Zin czy książka?

  Zin(skrót od ang. fan magazine) to rodzaj nieprofesjonalnego pisma, wydawanego przez miłośników jakiegoś tematu, na przykład fantastyki, w postaci ksero lub wydruku komputerowego. Po zwiedzeniu wystawy „Tu czy tam?”podczas warsztatów uczestnicy stworzą własne małe wydawnictwa artystyczne z wykorzystaniem technik druku wypukłego.

  27,I. Czytanie ilustrowane

  Tym razem podczas zwiedzanie wystawy dzieci opiekunowie warsztatów sprawdzą, jakie opowieści kryją się w ilustracjach na na niej prezentowanych, Spotkanie będzie warsztatem tworzenia ilustracji do historii czytanej przez aktora. Bajkę opowie Sebastian Konrad.

  3 lutego - Ozdobne inicjały

  Na wystawie pokazane będą ozdobne inicjały, wyróżniające się nagłówki oraz inne elementy dekoracyjne występujące w książkach. Inicjał to wyróżnienie odrębnego graficznie tekstu poprzez nadanie pierwszej literze innego wyglądu. Podczas zajęć dzieci zaprojektują inicjał własnego imienia i wykonają go z gliny. Prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym i rozdane uczestnikom podczas następnych warsztatów.

  17.02. – Teatr z obrazkami

  Dzieci chętnie sięgają do „lektury obrazkowej” i z myślą o nich artyści tworzą wciągające historie opowiadane językiem ilustracji. To uczestnicy zobaczą na wystawie. Na zajęciach dowiedzą się, czym jest japońska technika animacji teatralnej kamishibai i stworzą własne ilustrowane opowieści.

  3.03. – Od deski do deski

  Dla świeżo upieczonych czytelników ilustracje to dodatkowa motywacja do odkrywania opowieści. Wizyta na wystawie „Tu czy tam?” zachęci do obcowania z książkami i rozjaśni złożony proces ich tworzenia. W trakcie zajęć uczestnicy spróbują stworzyć autorskie okładki do bajkowych komiksów w technice kolażu.

  Przez cały czas zajęć dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

  W warsztatach uczestniczyć może maksimum 30 osób. Cena: 10 złotych od osoby.Zajęcia trwają około 1,5 godziny. Zapisy na zajęcia pod adresem: warsztaty@rzezba-oronsko.pl Informacje: w godz. 7.30–15.30 pod nr 48 618 40 27 w. 19.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Finałowe imprezy w Radomiu zakończyło w niedzielę efektowne fireshow na deptaku! Zobaczcie film z pokazu.


  Wójt Borkowic wszczął postępowanie administracyjne wobec właściciela zgromadzonych odpadów, by ten usunął je z magazynów w centrum Borkowic. Problem w tym, że postępowanie może być nieskuteczne.
  Tymczasem mieszkańcy gminy już przygotowali petycję do premiera rządu w sprawie szkodliwych odpadów.
  - Zebraliśmy kilkaset podpisów mieszkańców pod petycją i wysyłamy ją do premiera - mówi Robert Fidos.


  Zawiłości prawne  Rozwiązaniu problemu nie sprzyja gmatwanina prawna: Gmina Borkowice nie może finansować utylizacji odpadów, które należą jednak do prywatnej firmy i są w prywatnych magazynach. Bowiem dawny GS należy do jednego z mieszkańców, a ten wynajął pomieszczenia innej firmie. Ponadto Gmina nie może choćby prosić o wsparcie finansowe, bo składowisko nie jest ani na gruncie gminnym, ani nie należy do Skarbu Państwa.

  - Dlatego chcemy zmienić kwalifikację prawną i chcemy, by rozwiązać problem w oparciu o ustawę o zagrożeniach - dodaje wójt.

  Z właścicielami firmy jest ograniczony kontakt, bo - jak wcześniej pisaliśmy - Prokuratura Okręgowa w Radomiu zatrzymała czterech mężczyzn, którym zarzucono popełnienie przestępstw polegających na składowaniu odpadów wbrew przepisom w tym odpadów niebezpiecznych, których składowanie mogło zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka. Trzem z zatrzymanych zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w celu popełniania tego typu czynów w Borkowicach oraz innych miejscach w Polsce. Wszyscy zostali aresztowani.

  Obawy mieszkańców  Całym obrotem sprawy martwią się mieszkańcy Borkowic: blisko ich domów są setki ton odpadów. Z magazynami sąsiaduje szkoła podstawowa, do której chodzi prawie 400 uczniów. Niewielką pociechą jest to, że odpadów może być mniej niż początkowo zakładano - nie 1500 ton, a być może około 800- 900 ton. Jednak i tak koszt utylizacji może pochłonąć miliony złotych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia