MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowało cykl o Józefie Brandcie

Barbara Koś
Obraz Józefa Brandta "Powitanie stepu".
Obraz Józefa Brandta "Powitanie stepu". rep.CPR
W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Józefa Brandta. Z tej okazji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowało szeroki program obchodów tej rocznicy.
"Potyczka ze Szwedami" Józefa Brandta.
"Potyczka ze Szwedami" Józefa Brandta. rep.CRP

"Potyczka ze Szwedami" Józefa Brandta.
(fot. rep.CRP)

Głowną uroczystością rozpocznyającą obchodzy są wystawy otwarte w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w sobotę, 20 czerwca, o godz.13,

Wystawa główna poświęcona wybitnemu malarzowi otwarta zostanie w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Zasadnicza treść ekspozycji zbudowana jest z dzieł malarskich Brandta, znajdujących się zarówno w zbiorach muzealnych, jak i w rękach prywatnych kolekcjonerów. Centrum wypożyczyło od nich około 50 dzieł artysty.
Prezentacja malarstwa zostanie poszerzona o inne wątki, dotyczące artysty. Jednym z nich będzie pokaz kolekcji wschodniej, gromadzonej przez malarza w trakcie podróży na kresy Rzeczypospolitej i stanowiącej wystrój jego monachijskiej pracowni.

Osobnym elementem ekspozycji będą dokumenty, archiwalia, pamiątki, które znajdują się w posiadaniu Centrum i innych muzeów. Wskażą one na związki mistrza z Orońskiem: życie codzienne, rodzinę, pozaartystyczne zainteresowania Brandta (gospodarstwo, hodowla koni, polowania).

Dodatkową atrakcją ekspozycji będzie rekonstrukcja malarni Brandta tzw. ula, który został zaprojektowany przez artystę i wykorzystywany do pracy w plenerze. Zachowało się archiwalne zdjęcie ukazujące formę i zasadę konstrukcyjną tej ruchomej pracowni, co pozwoliło wykonać replikę w pracowniach specjalistycznych CRP.

Wystawie towarzyszy album z wysokiej jakości fotografiami oraz tekstami krytycznymi o twórczości Brandta.

Równolegle do głównej prezentacji otwarte będą dwie wystawy w galeriach parkowych. W Galerii "Oranżeria" zostanie przygotowana wystawa kontekstowa - "Kłus, stęp, cwał".
Zgodnie z zamysłem kuratorskim wezmą w niej udział artyści współcześni, których na równi z Brandtem interesuje końska tematyka. Przy czym największy nacisk ma być postawiony na solidność warsztatu i doskonałość formy. Ukazanie piękna, dzikości i szlachetności konia ma być tym, co buduje pomost między obrazami Brandta i współczesną sztuką.

Wystawę w Galerii "Kaplica" stworzą artyści ukraińscy zaproszeni do współczesnego projektu polsko-ukraińsko-niemieckiego, mającego na celu nawiązanie kontaktu sztuki współczesnej z narodowym dziedzictwem i sztuka Brandta.

Instalacja Włodko Kaufmana zatytułowana "Gniazdo" lub "Rodowód" będzie złożona z 4-5 obiektów, inspirowana pojęciem kultu i tradycji rodzinnych, wykonana z różnorodnych materiałów m.in. naturalnych takich jak gałęzie oraz metalowych i z tworzyw sztucznych.

Część instalacji znajdzie się we wnętrzu kaplicy, pozostała będzie ingerować w przestrzeń wokół galerii.

Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmowa Serhija Petluka, nakręcona w Orońsku i poświęcona temu miejscu. Otwarcie ekspozycji będzie urozmaicone poprzez koncerty muzyczne oraz działanie w typie performance.
Pozostałe działania "brandtowskie" zaplanowano na jesień.Będzie to m.in. cykl wykładów poświęconych Józefowi Brandtowi i program edukacyjny dla szkół. Cykliczny "Niespodziewany początek jesieni" będzie poświęcony Ukrainie, często obecnej w malarstwie Józefa Brandta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie