Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na dwie nowe wystawy

Barbara Koś
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na nowe wystawy.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na nowe wystawy. Facebook/Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w niedzielę, 8 października, o godzinie 13, na dwie nowe wystawy.

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Pierwsza to wystawa "Gustaw Zemła rysuje", poświęcona twórczości Gustawa Zemły, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i grafików.

Kuratorem ekspozycji jest syn artysty, Jakub Zemła. I oto co mówi o tej wystawie:

- Wybór 24 rysunków ze zbioru liczącego blisko 2 tysiące to trudne zadanie. Rysunki mojego taty – Kazimierza Gustawa Zemły – podzielone są na 24 zbiory tematyczne. Generalnie całą kolekcję rysunków można przyporządkować dwóm głównym nurtom: Pierwszy – zawodowy i warsztatowy, związany jest z tym wszystkim, co podporządkowane było pracy rzeźbiarskiej. Każde zlecenie, konkurs czy też pracę własną rozpoczynał tata od dużej liczby roboczych szkiców wykonywanych często na byle jakim skrawku papieru, gazecie, serwetce. Wynikało to z faktu, że nie zawsze gdy przychodziło natchnienie, a w wraz z nim pomysły, pod ręką był papier. Są to szkice typowo robocze. Drugi – rekreacyjny, związany jest z pasją rysowania. Tata jeździł i podróżował ze szkicownikiem. Przy różnych okazjach szkicował dla siebie, bo rysunek był jednocześnie jego pasją. W tym nurcie przeważają głównie rysunki plenerowe, studialne, portrety, postacie, szkice z muzeów, fantazje i anioły.

Na wystawie w Orońsku prezentowane są także szkice kilku dzieł pomnikowych. Przyglądając się pierwszemu etapowi pracy, można zobaczyć, jak pomysł materializował się na dwuwymiarowym płaskim papierze, po to by stać się z czasem trójwymiarowym pomysłem konkursowym, a następnie rzeźbiarskim dziełem istniejącym w przestrzeni publicznej. Tak więc szkic/rysunek to pierwsza zmaterializowana wizja autora na temat przyszłego dzieła rzeźbiarskiego.

Wśród prezentowanego materiału znajdują się szkice do zrealizowanych dzieł: pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach, pomnika Polegli Niepokonani w Warszawie, pomnika Czynu Polaków w Szczecinie, Kalwarii Podlaskiej w Sepelicach, nagrobka Tony’ego Halika oraz szkice do dzieł niezrealizowanych, zawieszonych na etapie pracy konkursowej, np. konkurs na pomnik Juliusza Słowackiego.

Prace Gustawa Zemły są wyeksponowane w Galerii Long w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Koordynatorem wystawy jest Leszek Golec.

Wystawa będzie czynna od 8.10.2023 do 11.02.2024 roku.

Druga wystawa to „Bezkresne Oko” Lou Cantor. czynna w Galerii Kaplica.

Wystawa „Bezkresne Oko” Lou Canto - berlińskiego kolektywu artystycznego, w którego skład wchodzą Józefina Chętko i Kolja Glaeser.

„Bezkresne Oko" stanowi kulminację cyklu zatytułowanego "The Labour of Watching", której głównym celem jest badanie zawiłości związanych z obserwacją.

Wystawa jest głęboką refleksją nad konsekwencjami widzenia maszynowego. Zdolność do analizowania obrazów jest ostateczną granicę w przetwarzaniu danych na wielką skalę.

Wernisaż, 8.10. 2023, godz.13.00 w Galerii Kaplica.
Kurator: Leszek Golec.

Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie