MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na trzy nowe wystawy

Barbara Koś
Instalacja Wojciecha Fangora.
Instalacja Wojciecha Fangora. Jan Gaworski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 7 listopada, o godz. 14 na otwarcie trzech wystaw.

Pierwsza z nich poświęcona jest zmarłemu niedawno wybitnemu malarzowi, Wojciechowi Fangorowi i otwarta zostanie w Muzeum Rzeźby Współczesnej. Jej tytuł brzmi: "Wojciech Fangor, trzy przestrzenie".

Centrum Rzeźby Polskiej prezentuje retrospektywną wystawę rzeźb, instalacji i obiektów przestrzennych Wojciecha Fangora, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, należących do pokolenia debiutującego tuż po II wojnie światowej. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1949 roku w Klubie Młodych Artystów i Naukowców. W ciągu swojej kariery tworzył w różnych mediach – od malarstwa, grafiki, przez architekturę, rzeźbę, po scenografie i instalacje.

Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć prace rzeźbiarskie i przestrzenne stworzone od 1948 roku do dziś., m.in. projekty graficzne stworzone dla warszawskiego metra, które doczekały się realizacji mimo licznych perturbacji oraz cykl "Sygnatury", z których jeden przykład znajduje się w parku rzeźby w Orońsku. Natomiast w parku orońskim znajduje się wystawa poplenerowa Orońsko 2015 zrealizowana w ramach programu Ogólnopolska Płaszczyzna Współpracy Akademickiej (OPWA). Wystawa eksponowana jest także Ekspozycja: park w Orońsku, Galeria „Oranżeria”, Galeria „Monumentalna”.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zainicjowało w tym roku międzyuczelniany projekt artystyczno-edukacyjny, który zakłada interdyscyplinarne spotkania studentów z Wydziałów Rzeźby oraz innych wydziałów polskich uczelni publicznych. Plenery odbywają się dwa razy w roku w orońskich pracowniach. Do tej pory odbyły się dwa spotkania studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Aktualnie w Centrum pracują studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa obejmie pokaz wszystkich uczestników tych spotkań.

I wreszcie w Galerii Kaplica zaprezentowane zostaną nowe dzieła z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej. zakupione przez instytucję w roku 2015.

Dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej, w bieżącym roku Centrum udało się zakupić prace uczestników 7. Triennale Młodych: "Kunszt" Darii Malickiej, „Parabelum Luger” Urszuli Pieregończuk, „Kochając naturę / Diana” Michaliny Bigaj, „Kapsuły”, Miłosza Flisa, "Zwyczajne, nadzwyczajne” Anny Siewierskiej, „Korek do pępka” Martyny Szwinty oraz artystów z wcześniejszej edycji Triennale: „Boomber” Wojciecha Zasadniego, „Heksakosjoiheksekontaheksafobia”, Artura Malewskiego oraz „Homo Anobium St. Francis 100 %” Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca.

Wszystkie wystawy prezentowane będą do 6 stycznia 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie