Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą budować nowy wiadukt nad kolejową "ósemką" w centrum Radomia. Szukają projektanta konstrukcji

ik
Wiadukt łączący ulicę Żeromskiego i Lubelską ma być rozebrany, a w jego miejsce wybudowany zostanie nowy.
Wiadukt łączący ulicę Żeromskiego i Lubelską ma być rozebrany, a w jego miejsce wybudowany zostanie nowy. archiwum Echa Dnia
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji do 31 stycznia czeka na oferty od firm zainteresowanych opracowaniem projektu nowego wiaduktu nad torami w ciągu ulicy Żeromskiego. Przeprawa nad kolejową „ósemką” ma być szersza, powstanie ścieżka rowerowa i będą zejścia do ulic Siennej, Średniej i Metalowej.

Wiadukt łączący ulicę Żeromskiego i Lubelską ma już ponad 35 lat. Nigdy nie przechodził kapitalnego remontu i jest w złym stanie technicznym. - Chcemy naprawić zaniedbania sprzed wielu lat. To nie jest nawet kwestia dwóch, czy trzech ostatnich kadencji, ale jeszcze wcześniejszych - uważa Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Koncepcja na wiadukt

Zgodnie z koncepcją wiadukt ma być rozebrany, a w jego miejsce wybudowana zostanie nowa przeprawa. Koncepcje, na podstawie której zarząd dróg zamawia dokumentację projektową opracowała Miejska Pracownia Urbanistyczna. Budowa wiaduktu wiąże się z rozbudową układu komunikacyjnego i połączenia przeprawy z ulicami: Średnią, Metalową i Kaszubską.

Po cztery pasy ruchu

Koncepcja zakłada, że nowy wiadukt przy ulicy Żeromskiego będzie miał około 20 metrów szerokości. Dzięki temu, że będzie szerszy pomieści cztery pasy ruchu (po dwa w każdą stronę) oraz wygodny ciąg dla pieszych oraz rowerzystów.
Powstaną też schody dla pieszych prowadzące do ulic Siennej, Metalowej i Średniej.

Według koncepcji zmiany komunikacyjne mają nastąpić po stronie Dzierzkowa. Ulice Średnia i Metalowa mają stać się drogami dwukierunkowymi. Wyjazd z nich do ulicy Lubelskiej ma odbywać się przez nowoprojektowany węzeł. Ruch ma natomiast zostać uspokojony na końcówce ulicy Kaszubskiej, z której wyjazd w prawo będzie dostępny wyłącznie dla rowerzystów i autobusów miejskich. Wiadukt ma być przebudowany tak, aby był dostępny dla pasażerów przystanków kolejowych, które będą budowane przy okazji przebudowy linii numer 8.

Najpierw dokumentacja

Na oferty od firm zainteresowanych projektowaniem wiaduktu miejski zarząd dróg czeka do 31 stycznia. Dokumentacja ma być gotowa do końca listopada tego roku. Kiedy mogłaby ruszyć przebudowa przeprawy przy ulicy Żeromskiego?

- Najpierw musimy mieć dokumentację, później pozwolenie na budowę i zapewnione finansowanie inwestycji. Poczekajmy na kosztorys prac, on wyznaczy nam tempo prac - mówi Konrad Frysztak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie