Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą otworzyć Muzeum Motoryzacji i Techniki w Radomiu

Barbara Koś
Zbigniew Mikiciuk, dyrektor Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach: - Muzeum Motoryzacji otworzyliśmy w 1995 roku. Od roku 2000 jesteśmy już placówką państwową, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbigniew Mikiciuk, dyrektor Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach: - Muzeum Motoryzacji otworzyliśmy w 1995 roku. Od roku 2000 jesteśmy już placówką państwową, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fot. Barbara Koś
Z taką propozycją zwrócili się do prezydenta szefowie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Władze są chętne do tej współpracy. Komisja Kultury Rady Miejskiej zaaprobowała tę inicjatywę.

Najstarszym pojazdem jest traktor TITAN produkcji USA z 1895 roku. Najstarszy pojazd ciężarowy to Mercedes z 1913 roku, a osobowy to FIAT z 1919 roku. Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty , wózki dziecięce, rowery , motocykle, a także sprawne czołgi.

W obecnej chwili w trakcie rekonstrukcji jest kilkadziesiąt pojazdów, w tym słynny polski czołg 7TP i czołg zwiadowczy TKS. Prawdziwym rarytasem jest ZIS kabriolet Józefa Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, również kabriolet i wiele innych aut jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura.

Gość posiedzenia, Zbigniew Mikiciuk, dyrektor Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, zapoznał zebranych z historią muzeum.

- Od lat 80-tych zaczęliśmy systematycznie rekonstruować samochody tak aby mogły o własnych siłach się poruszać - mówił Zbigniew Mikiciuk. - Muzeum Motoryzacji otworzyliśmy w 1995 roku. Od roku 2000 jesteśmy już placówką państwową, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie wśród naszych zbiorów znajduje się ponad trzysta zabytkowych pojazdów.

Wybrali Browary

Jak przypomniał wiceprezydent Ryszard Fałek, po otrzymaniu propozycji dyrekcji muzeum w Otrębusach zaproszono szefów placówki do Radomia i w grudniu ubiegłego roku odbyła się wizja lokalna. Gościom pokazano dwa obiekty: halę przy ulicy Grzecznarowskiego po byłych warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych imienia Hubala oraz Browary Saskiego przy ulicy Limanowskiego.

- Panowie zdecydowali się na Browary - mówił Ryszard Fałek. - Nadesłali pismo, w którym zaproponowali przekazanie całego terenu Browaru Saskiego na okres 25 lat uzasadniając, że obiekt ten wymaga poważnych nakładów finansowych. Poprosiliśmy o bliższe szczegóły tej inwestycji, w tym o przedstawienie programu funkcjonalno - użytkowego przyszłego muzeum oraz zakresu harmonogramu i przybliżonych kosztów inwestycji. Jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

- Taki harmonogram powstaje - odpowiedział Zbigniew Mikiciuk. - Jako muzeum państwowe możemy być zwolnieni z opłat za dzierżawę terenu. Ze swej strony oprócz zorganizowania ekspozycji stałej oferujemy także organizowanie wystaw czasowych.

Pomysł utworzenia filii otrębuskiego muzeum bardzo podobał się członkom Komisji Kultury. Byłaby to ich zdaniem, nie tylko atrakcja dla fanów motoryzacji ale także doskonała promocja miasta.

Wszystko leży jednak w finansach. Dlatego wiceprezydent Fałek poprosił dyrektora Muzeum o sprecyzowanie planu tej filii muzeum.

Jak przypomniał radny Jakub Kowalski, jest już gotowa inwentaryzacja terenu Browarów z uwzględnieniem budynków nadających się do eksploatacji. Ten dokument pomoże niewątpliwie dyrekcji muzeum w Otrębusach przy sporządzaniu projektu zagospodarowania Browarów Saskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie