Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Browar Saskich wreszcie będzie sprzedany. Jest dwóch chętnych

Izabela Kozakiewicz
Zabudowania dawnego browaru Saskich przy ulicy Limanowskiego w końcu znajdą nowego właściciela.
Zabudowania dawnego browaru Saskich przy ulicy Limanowskiego w końcu znajdą nowego właściciela. Jarosław Kwiatkowski
W końcu uda się sprzedać nieruchomość przy ulicy Limanowskiego.

Dwie oferty wpłynęły do przetargu na sprzedaż dawnego browaru Saskich przy ulicy Limanowskiego. Obie spełniają wymogi formalne. To oznacza, że po latach starań Urzędowi Miejskiemu uda się znaleźć nowego właściciela dla nieruchomości. Browar ma zostać wyremontowany.

Wróci życie

- Wiele nie mogę jeszcze na ten temat powiedzieć, ale rzeczywiście będzie nowy właściciel browarów - mówi Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Mamy dwie oferty, obaj chętni zapewniają o remoncie i adaptacji browaru. To, co chcą zrobić sprawi, że do budynków wróci życie.
Oferenci przedstawili i harmonogram remontu i zapowiedzieli już, co chcą w browarze zrobić i jaką funkcję mu nadać. - Na razie nie mogę o tym mówić - zastrzega Frysztak.

Czas na odwołania

Oferty już zostały sprawdzone, ale też oferenci mają siedem dni na złożenie odwołań. Do tego czasu Urząd Miejski nie ujawni wyników przetargu.
Obie oferty są wyższe niż cena wywoławcza. Tym razem ją obniżono na zachętę i ustalono na 873 tysiące złotych. Za tę cenę do kupienia jest działka od strony ulicy Limanowskiego o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych wraz z kilkunastoma różnymi budynkami. Wśród nich jest dawny browar Saskich wpisany do rejestru zabytków, ale także magazyny, warsztaty, stolarnia, garaże i hydrofornia. W większości budynki są w fatalnym stanie technicznym. Od lat stoją puste i niszczeją. W części zabytkowej nabywca może liczyć na 50 procentową bonifikatę od ceny zakupu.

Prezent od piwowarów

Przed laty samorząd browar dostał za darmo od spółki piwowarskiej. Od tej pory z nieruchomością jest problem. Pomysłów na jej zagospodarowanie było kilka, dla przykładu kilka lat temu pojawiła się idea ulokowania tam filii muzeum motoryzacji w Otrębusach. Była też propozycja utworzenia tam muzeum Armii Krajowej. Zawsze na przeszkodzie stawały pieniądze. Budynki od lat stoją puste i popadają w coraz większą ruinę.
Ze sprzedaży jest wyłączna niezabudowana działka o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych; nadal pozostanie własnością miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie