MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz wojskowy w Radomiu po remoncie. Może być nowym miejscem pochówku dla służb mundurowych

IK
Cmentarz wojskowy przy ul. Limanowskiego w Radomiu po remoncie.
Cmentarz wojskowy przy ul. Limanowskiego w Radomiu po remoncie. Tadeusz Klocek
Zakończyły się prace na cmentarzu lotników przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Przy okazji remontu zabytkowej kaplicy odkryto tablicę upamiętniającą poległych legionistów.

Jak już informowaliśmy, pracami na cmentarzu zajmowała się parafia świętego Wacława, która administruje też nekropolią rzymsko - katolicką przy ulicy Limanowskiego.

- Rok temu pan prezydent oddał w zarząd parafii także cmentarz lotników - przypominał ksiądz Piotr Tuszyński, proboszcz parafii świętego Wacława. - To była odważna, ale i rozsądna decyzja. Cmentarz od tego czasu bardzo się zmienił.

Wielkie zmiany na cmentarzu

I rzeczywiście, zaniedbany do niedawna cmentarz dziś jest uporządkowany.

- Parafia po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Cmentarz rzeczywiście wygląda pięknie - uważa prezydent Radosław Witkowski.

Nekropolia ma między innymi nowe ogrodzenie. Doprowadzona została bieżąca woda, stanęły latarnie. Ułożono nowe alejki, wybrukowany został plac przed kaplicą. Odnowiona została także zabytkowa kaplica.

- Naprawiliśmy dach, uzupełniliśmy ukradzione poszycie miedziane. Budynek został osuszony i odnowiony w środku. Elewacja został przygotowana do malowania - wylicza ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor administracji cmentarzy przy ulicy Limanowskiego. - W przyszłości trzeba będzie jeszcze wymienić okna i posadzkę w kaplicy.

Dotychczasowe prace na cmentarzu lotników kosztowały około 250 tysięcy złotych. Płaci za nie parafia.

Z napisem "Legjonistom cześć"

Przy odnawianiu elewacji odsłonięto tablicę z piaskowca z treścią „Poległym w wojnie światowej wieczny odpoczynek bohaterom - legjonistom cześć”. - Nikt o tej tablicy nie wiedział, nie ma żadnych zdjęć. Prawdopodobnie w poprzedniej epoce była niewygodna dla rządzących i przykryto ją tynkiem - mówił ksiądz Tuszyński.

- Tablica prawdopodobnie pochodzi z okresu międzywojennego. Wskazuje na to pisownia słowa „legjoniści” - dodawał ksiądz Zamaria.

Miejsce upamiętnienia

Cmentarz zachowa swój wojskowy charakter. Ordynariat wojskowy na przykład wystąpił o przygotowanie grobów dla zmarłych żołnierzy.

- W przyszłość na pewno to zrobimy - zapewnia Piotr Zamaria. - Chcielibyśmy, żeby cmentarz był przeznaczony dla zmarłych ze służb mundurowych.

To ma być też miejsce organizacji uroczystości patriotycznych.

- Tu fundacje, stowarzyszenia mogłyby stawiać pomniki upamiętniające ludzi i wydarzenia ważne dla naszej historii - dodał ksiądz Zamaria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie