Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeba zbudować w Radomiu? Wskazał to... komputer

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- To dobrze, że mają być budowane nowe drogi. To pozwoli odciążyć ulice takie, jak 25 Czerwca – mówi radomianin Wojciech Mędrzycki.
- To dobrze, że mają być budowane nowe drogi. To pozwoli odciążyć ulice takie, jak 25 Czerwca – mówi radomianin Wojciech Mędrzycki. Łukasz Wójcik
Które drogi mają powstać od podstaw lub zostać wyremontowane?

Ulice do remontu lub budowy

1. Budowa trasy N-S od Beliny-Prażmowskiego do Żeromskiego; 2. Budowa trasy N-S od węzła Młodzianowska-Czarna do obwodnicy południowej; 3. Budowa nowego ślad ulicy Młodzianowskiej od Orzechowej do Godowskiej; 4. Budowa obwodnicy południowej; 5. Budowa wiaduktu nad torami w ulicy Młodzianowskiej i węzła Młodzianowska-Czarna; 6. Przebudowa ulicy Wojska Polskiego; 7. Przebudowa ulicy Żółkiewskiego od ronda Popiełuszki do ulicy Zbrowskiego.
Na liście są także cztery inwestycje już zrealizowane lub realizowane: przebudowa ulicy 1905 Roku, przedłużenie ulicy Mieszka I do Witosa, przebudowa ulicy Słowackiego od ronda Matki Boskiej Fatimskiej do granic miasta oraz przebudowa ulicy Kozienickiej od ronda Popiełuszki do granic miasta.

Nowoczesny program przeanalizował masę danych i wskazał, które drogi w Radomiu mają powstać od podstaw lub zostać wyremontowane. Wskaże też jak poprowadzić objazdy

Urzędnicy przygotowali Plan Rozwoju Podstawowego Układu Drogowego na lata 2011-2020. Bez tego miasto nie mogłoby pozyskać nawet grosza z funduszy unijnych. Analiza powstała dzięki programowi komputerowemu Visum.

Z programów takich jak Visum korzysta zaledwie kilka miast w Polsce.

- Po wprowadzeniu macierzy, czyli szeregu ważnych dla Radomia danych, jesteśmy w stanie tworzyć bardzo dokładne prognozy zmian w ruchu ulicznym w mieście. Tych danych są tysiące - dane statystyczne, czy układ generatorów ruchu, ich wielkość i przemieszczenia między nimi - mówi Bronisław Elżanowski, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

- Każda proponowana zmiana w układzie drogowym jest analizowana w tym programie. Dzięki temu dowiadujemy się, jak usprawni to ruch, jakie będą z tego zyski, a jakie straty, nie tylko finansowe, ale także przyrodnicze - tłumaczy Elżanowski.

Program potrafi wyliczyć także, jak zmieni się liczba kolizji po planowanej budowie ulicy, a nawet o ile mniej paliwa zużyją radomianie, a przede wszystkim o ile skróci się czas podróży.

BEZ UTRUDNIEŃ

Jak mówi dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, dzięki temu programowi łatwiej mogą być wyznaczane na przykład objazdy. Visum dokona analizy zmian, jakie zajdą po zamknięciu danej ulicy i wyznaczy objazdy, które spowodują najmniej utrudnień.

- Sprawdzaliśmy, co pokaże nam Visum przy zamknięciu ulicy 1905 Roku i dane, które pokazał pokrywały się w pełni z tym, co wcześniej obserwowaliśmy na żywo - podkreśla Elżanowski.

CO BUDOWAĆ?
Plan Rozwoju Podstawowego Układu Drogowego na lata 2011-2020, stworzony na podstawie danych z Visuma określa, które inwestycje drogowe są w najbliższych latach najbardziej potrzebne, aby ruch odbywał się sprawnie.

- Taki dokument jest w tej chwili wymagany przez Europejski Bank Inwestycyjny. Bez niego nie moglibyśmy się starać o dofinansowania z funduszy unijnych na budowę lub przebudowę dróg w Radomiu - wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Dokument nie jest jeszcze w wersji ostatecznej. Trwają konsultacje społeczne. Plan jest wyłożony w siedzibach Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Zobaczyć i wnieść swoje uwagi może każdy radomianin. Czasu jest jeszcze trochę, można to zrobić do 8 listopada.

ULICA WZDŁUŻ TORÓW

Z planu wynika, że w Radomiu najbardziej potrzebna jest budowa nowych dróg, które usprawnią ruch, a nie tylko remonty istniejących. Za najważniejszą inwestycję uznano budowę trasy N-S. Ma ona biec od obwodnicy południowej do Młodzianowskiej wzdłuż torów kolejowych. Drugi odcinek ma rozpoczynać się w okolicy dworca PKS i wpadać z ulice Szklaną i Zbrowskiego, a docelowo wzdłuż torów kolejowych docierać aż do ulicy Żółkiewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie