MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci bez pracy

Aleksandra KOS [email protected]
Co trzecia dorosła osoba w Radomiu nie ma pracy - żadnej.
Co trzecia dorosła osoba w Radomiu nie ma pracy - żadnej.
Stopa bezrobocia w Radomiu i okolicach sięga 28 procent. To niechlubny, drugi w kraju wynik, a zwolnień jest coraz więcej.

Ponad dwudziestoprocentowe bezrobocie w Radomiu i niemal trzydziestoprocentowe w powiecie. Mimo dużych kwot przeznaczonych na walkę z bezrobociem co trzeci dorosły nie może znaleźć zatrudnienia.

W Polsce jest już 50 powiatów gdzie bezrobocie wynosi ponad 20 procent. Radomski jest jednym z tych, gdzie sytuacja jest już dramatyczna. Stopa bezrobocia wynosi 28 procent, w naszym regionie co trzecia osoba w wieku produkcyjnym nie może znaleźć pracy.

DRAMAT W RADOMIU
- Takiego dramatu jeszcze u nas nie było. Nie mieliśmy większych zwolnień grupowych, bo zakłady kogo mogły zwolniły już wcześniej. Jednak w wielu miejscach ludzie wciąż tracą pracę. Dotyczy to zwłaszcza zatrudnionych na umowy czasowe, ponieważ pracodawcy po prostu ich nie przedłużają. Większość zakładów pracy dokonuje tak zwanych zwolnień niewidocznych, ale redukcja zatrudnienia jest ciągła i wzrasta - mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący regionu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Ziemi Radomskiej.

Związkowcy obserwujący radomski rynek pracy mówią krótko: pracy nie ma. Oferty jeśli w ogóle są to tylko za płace minimalną, trudno także o znalezienie stażu, który dawałby szansę na stałe zatrudnienie. Młodzi szukają szczęścia gdzie indziej.

SĄ PIENIĄDZE NA WSPARCIE
Wzrost bezrobocia widać także po statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Na koniec sierpnia na jego listach zarejestrowanych było ponad 34 tysiące osób poszukujących zatrudnienia. Tylko w lipcu liczba ludzi bez pracy powiększyła się o 272 osoby, choć w mieście żadnych zwolnień grupowych nie było.

- Taka sytuacja spowodowana jest umiejscowieniem miasta. Nie należy zapominać, że jest to teren poprzemysłowy, gdzie działało duża zakładów pracy. Niestety większość z nich upadła, a osobom tam pracującym ciężko odnaleźć się na obecnym rynku pracy. Szeregi bezrobotnych zasilają również ludzie młodzi, którym ciężko znaleźć prace, ponieważ nie mają doświadczenia w zawodzie - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. - Na aktywne formy zwalczania bezrobocia Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu od początku roku przeznaczył prawie 54 miliony złotych. Środki finansowe są kierowane głównie na staże, szkolenia oraz tworzenie nowych firm. Tak możemy łagodzić skutki bezrobocia, które u nas faktycznie jest bardzo duże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie