Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto posadzić obok koperku? Takie towarzystwo poprawi smak, ale niektórych roślin lepiej unikać

Justyna Madan
Justyna Madan
Koperek lubi sąsiedztwo wielu roślin, które sprawdzą się najlepiej?
Koperek lubi sąsiedztwo wielu roślin, które sprawdzą się najlepiej? Pixabay.com
Koperek przyda się zawsze, dlatego warto posadzić go w ogrodzie. Przyciągnie pożyteczne owady, takie jak motyle, pszczoły miodne i biedronki. Pomoże też w odstraszaniu niechcianych gości, takich jak mszyce. Odpowiednie towarzystwo sprawi, że nie tylko koper, ale i jego sąsiedzi będą zdrowo rosnąć, a zyskiem dla niektórych jest też lepszy smak.

Spis treści

Towarzystwo dla kopru należy dobierać ostrożnie. Głównie dlatego, że jest podatny na niektóre choroby, które mogą przenosić się na pobliskie rośliny. Koper jest jednak wspaniałą rośliną towarzyszącą ze względu na zapylacze, które przyciąga i szkodniki, które odstrasza. Towarzystwo kopru może oznaczać zdrowszy ogród.

Zobacz: Najlepsze rośliny towarzyszące dla kopru w ogrodzie

Jak i kiedy siać koper?

Koper można tak naprawdę siać do gruntu przez cały sezon wegetacyjny, chociaż najlepszym terminem jest początek sezonu, czyli połowa kwietnia, ale spokojnie możemy to powtarzać aż do października. Ostatni raz w sezonie siejemy w połowie sierpnia, w październiku po to, aby mieć wczesny zbiór wiosną następnego roku.

Koper szybko daje plon, już po 45-60 dniach od wysiewu możemy cieszyć się tą pachnącą rośliną. Ponadto nie ma zbyt wielu wymagań. Najlepsza gleba to ta o pH 6,5-7,0. Dobrze, aby ziemia była wilgotna, wcześniej spulchniona i przekopana, wzmocniona kompostem.

Nasiona kopru są całkiem spore. Można siać je w rzędach, posypując nimi ziemię, w sposób, w jaki soli się potrawę lub rozrzucać w rządkach i przysypywać ziemią.

Tych roślin lepiej nie sadzić obok kopru

Chociaż koperek jest korzystną rośliną towarzyszącą dla wielu warzyw, ziół, a nawet kwiatów, nie będzie dobrze współdziałać ze wszystkim, co posadzimy w ogrodzie. Jest kilka roślin, których sąsiedztwa z koprem lepiej jest unikać.

  • Marchew – rośliny te należą do tej samej rodziny, przez co mogą zapylać się krzyżowo. Z tego względu, poza marchewką, dobrze jest też unikać selera i kolendry.
  • Papryka – wraz z koprem korzysta z tych samych składników odżywczych, będą je więc sobie podkradać, a to może zahamować wzrost i zmniejszyć plony. To samo dotyczy bakłażanów i pomidorów.
  • Lawenda – w tym przypadku chodzi głównie o bardzo różne wymagania glebowe. Koper woli, kiedy jest wilgotna, a lawenda nie pogardzi przesuszeniem pomiędzy podlewaniem.
  • Ziemniaki – przez to, że koper rośnie bardzo szybko, może zahamować ziemniakom dostęp do światła, a przez to zahamować ich wzrost.

Te rośliny posadź w sąsiedztwie kopru

Sadzenie towarzyszące to praktyka umieszczania gatunków roślin blisko siebie dla obopólnych korzyści. Może pomóc w odstraszaniu szkodników, przyciągać zapylacze i inne pożyteczne owady i sprawić, że potrzeby różnych gatunków roślin w zakresie składników odżywczych nie będą ze sobą kolidować.

Te rośliny sprawią, że zarówno koper, jak i jego sąsiedzi będą zdrowo rosły, a co za tym idzie, doczekamy się smacznych plonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co warto posadzić obok koperku? Takie towarzystwo poprawi smak, ale niektórych roślin lepiej unikać - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie