MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej końca przebudowy oczyszczalni w Przysusze. Po zakończeniu prac zwiększy się jej wydajność

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Trwa modernizacja oczyszczalni w Przysusze, już na wiosnę prace mają się zakończyć.
Trwa modernizacja oczyszczalni w Przysusze, już na wiosnę prace mają się zakończyć. Antoni Sokołowski
Nie maleje tempo prac przy przebudowie oczyszczalni w Przysusze. Bardzo dużo zaplanowanych robót już zostało wykonanych. Po zakończeniu inwestycji oczyszczalnia będzie mogła działać sprawniej i wydajniej.

Generalna modernizacja oczyszczalni w Przysusze

Po zimowym przestoju, wraz z poprawą pogody znów przyspieszyły roboty przy przebudowie oczyszczalni. Jeszcze w ubiegłym roku, gdy wykonawca wchodził na plac budowy burmistrz Przysuchy Tomasz Matlakiewicz zwrócił wówczas uwagę, jak ważna jest to inwestycja w gminie.

Oczyszczalnia w Przysusze była już mocno wysłużona. Została wybudowana w latach 1975-1976. Po niemal półwieku od tego czasu nie tylko zmieniły się urządzenia, ale i rozrosło się miasto i potrzeby mieszkańców. W Przysusze powstały nowe budynki, została rozbudowana sieć kanalizacyjna do nowych odbiorców, przybyło więc nieczystości do przerobienia.

W ostatnich latach w Przysusze i okolicy zbudowano wiele domów jednorodzinnych, a w tej chwili budowane jest także osiedle „Orliki”. Z tych miejsc są, lub będą odprowadzane nieczystości i miasto musi być przygotowane do zwiększonej ilości zrzucanych ścieków, które trafią do oczyszczalni.

- Wykonawca poinformował mnie, że są wykonywane już drogi dojazdowe na terenie oczyszczalni, a znaczna część prac już została wykonana. Trzeba jednak pamiętać, że sam rozruch biologicznej oczyszczalni trwa przynajmniej 30 dni, a do tego czasu obiekt musi być formalnie oddany do użytku. Mam nadzieję, że wiosną wszystko będzie już gotowe – mówi Tomasz Matlakiewicz, Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha.

Przebudowa oczyszczalni, to jedna z dwóch najważniejszych tegorocznych inwestycji, obok przebudowy stadionu miejskiego Oskara w Przysusze. Przewidywany koszt modernizacji oczyszczalni ścieków wynosi prawie 13 milionów złotych. Wykonawca, firma „Stachyra”, zastosuje nowe urządzenia do przerobu ścieków komunalnych.

- Prace modernizacyjne na oczyszczalni ścieków zmierzają ku końcowi. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy funkcjonalności gospodarki ściekowej naszej gminy i miasta, po ponad pół wieku eksploatacji obiektu – dodaje Tomasz Matlakiewicz.

Gmina Przysucha postarała się o dofinansowanie zadania. Wcześniej Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przyznał dofinansowanie na modernizację oczyszczalni ścieków w Przysusze.

Zobacz zdjęcia przebudowywanej oczyszczalni w Przysusze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie