Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniejsza sytuacja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Będą pieniądze od marszałka

OPRAC.:
Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma ponad 43 miliony złotych straty za 2021 rok, na jej pokrycie dostanie pieniądze z budżetu samorządu Mazowsza.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma ponad 43 miliony złotych straty za 2021 rok, na jej pokrycie dostanie pieniądze z budżetu samorządu Mazowsza. Archiwum Echa Dnia
Za 2021 rok Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma na minusie ponad 43 miliony złotych! Pieniędzy brakuje między innymi na opłaty faktur za dostawy. Na szczęście lecznica dostanie wsparcie od samorządu Mazowsza. Właśnie ogłoszono, że na pokrycie strat placówek służby zdrowia w budżecie marszałkowskim zarezerwowano około 100 milionów złotych.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma na minusie ponad 43 miliony złotych

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ubiegłym rok zakończył stratą około 43,6 miliona złotych! Jak przyznaje Bożenna Pacholczak sytuacja szpitala jest bardzo trudna. Na ujemny wynik finansowy miała między innymi pandemia koronawirusa.

- Ta bardzo duża strata to też efekt pandemii. Do naszych oddziałów przyjmowaliśmy pacjentów z COVID-19, były u nas wyznaczone takie łóżka i mieliśmy zakaz prowadzenia przyjęć planowych, żeby mieć miejsca dla pacjentów, którzy zachorowali. Niestety, nie byliśmy placówką jednoimienną, która dostawała pieniądze za gotowość przyjęcia zakażonych pacjentów. My otrzymywaliśmy pieniądze za każdą osobę indywidualnie. Pacjent z COVID-19 był w oddziale co najmniej przez 10 dni, a pieniądze za jego leczenie nie były większe niż za osobę z innym schorzeniem, który były leczone przez pięć dni - mówi Bożenna Pacholczak.

Do tego doszły podwyżki cen energii, galopująca inflacja i zbyt niskie kontrakty i wyceny świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak wylicza Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wszystkie placówki ochrony zdrowia dla, których jest organem prowadzącym zakończyły 2021 rok z ujemnym wynikiem finansowym. Jak wynika z opublikowanych danych strata szpitala na Józefowie jest jednak największa.

Będzie pomoc od samorządu. Na straty szpitali 100 milionów złotych

Stało się jasne, że bez pomocy z zewnątrz szpitale sobie nie przetrwają. Zapadła decyzja, że samorząd Mazowsza przeznaczy około 100 milionów złotych na pokrycie strat placówek ochrony służby zdrowia, w tym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

– Dane są porażające, pokazują, że zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, że szpitale nie stracą na pandemii COVID 19 okazały się fałszywe. Wiele z naszych placówek przyjmując pacjentów covidowych nie było w stanie realizować części swoich normalnych kontraktów. Placówki starały się nadrobić niewykonane kontrakty w późniejszym okresie, ale dla części z nich na przykład szpitali psychiatrycznych stało się to fizycznie niewykonalne. Ponadto przystosowanie placówek do pandemii mimo olbrzymiego wsparcia ze strony samorządu województwa nie obyło się także bez kosztów po stronie szpitali – zaznaczył Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia w sejmiku województwa mazowieckiego.

– Nasza decyzja wynika z kilku powodów. Po pierwsze od wielu lat wiemy, że ryczałty które są dedykowane szpitalom są zwyczajnie za małe. Zmienia się zachorowalność, procedury, koszty funkcjonowania naszych placówek są dużo większe niż do tej pory. Wynika to między innymi z rosnących wynagrodzeń, kosztów bieżącego utrzymania, leków czy energii. To wszystko zmienia kondycję naszych placówek. Dodatkowo trudny czas pandemii pokazał, że musimy reagować szybko na różnego rodzaju potrzeby. Z jednej strony trzeba było zabezpieczyć szpitale i personel medyczny, aby placówki mogły w miarę normalnie funkcjonować, z drugiej strony mieliśmy do czynienia z wyłączaniem całych oddziałów, a nawet szpitali. Stąd nasza dzisiejsza decyzja, aby przeznaczyć 100 milionów złotych na pokrycie strat w naszych placówek medycznych – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny nie dostał jeszcze formalnej decyzji w sprawie przyznanie dodatkowych pieniędzy.

- Ale to bardzo dobra wiadomość. każda złotówka jest dla nas ważna. Będziemy mogli zmniejszyć zobowiązania wobec dostawców. To ważne, bo trudno jest wysłuchiwać odmów przy zamówieniach, bo są nie zapłacone poprzednie faktury - mówi Bożenna Pacholczak.

Trudny rok, mazowieckie szpitale na minusie

Wstępne dane dotyczące strat netto szpitali marszałkowskich pokazują, że bez pomocy finansowej na poziomie co najmniej 100 milionów złotych z budżetu województwa szpitale sobie same nie poradzą.

Według wstępnych danych straty netto SPZOZ marszałkowskich wynoszą 28,5 miliona złotych. Największe straty zanotowały dotychczas:

  • Samodzielny Wojewódzki Zespół Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie – 12,1 miliona złotych,
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie – 7,5 miliona złotych,
  • Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu – 4,7 miliona złotych,
  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny – 3,1 miliona złotych.

Wśród spółek jedynie Mazowieckie Centrum Stomatologii nie zanotowało straty. Największe straty notują natomiast:

  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu – 43,6 miliona złotych,
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski – 24 miliona złotych,
  • Mazowiecki Centrum Neuropsychiatrii – 11,2 miliona złotych,
  • Szpital Mazowiecki w Garwolinie – 2,5 miliona złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie