Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cykl imprez w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Barbara Koś
Pocztówki przesłane przez Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza.- miasto Royaumont.
Pocztówki przesłane przez Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gómeza.- miasto Royaumont. Muzeum Witodla Gombrowicza
W tym roku przypada 50. rocznica powrotu Witolda Gombrowicza do Europy, po niemal 24 latach spędzonych w Argentynie. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli przygotowało kilka wydarzeń, które upamiętnią tę rocznicę.
Pocztowka przeslana do Gombrowicza
Pocztowka przeslana do Gombrowicza Muzeum we Wsoli

Pocztowka przeslana do Gombrowicza
(fot. Muzeum we Wsoli)

W poniedziałek, 8 kwietnia, mija pięćdziesiąta rocznica opuszczenia przez Gombrowicza drugiej ojczyzny pisarza - Argentyny.

Dla uczczenia tej rocznicy w Muzeum Witolda Gombrowicza tego dnia zaprezentowane zostaną oryginały listów Witolda Gombrowicza do jego argentyńskiego przyjaciela, Juana Carlosa Gómeza.

Ekspozycji listów zatytułowanej" Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…," towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i literackie.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 18.

W lekturę korespondencji wprowadzi publiczność Dominika Świtkowska. Miała ona okazję poznać Juana Carosa Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires.

Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrają muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna).

Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku Juan Carlos Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku.

Korespondencja obejmuje lata 1957-1965. Rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy - podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji.

Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć.

Listy pisane do jednego z najbliższych przyjaciół i "uczniów" zawierają ciekawy materiał biograficzny i obyczajowy, są też bardziej bezpośrednie, czasem nawet dosadnie ostre, niż przefiltrowane literacko zapiski w "Dzienniku". Gombrowicz pisze bez ogródek o swoich preferencjach erotycznych, o pieniądzach i - czasem nieparlamentarnie - o wspólnych znajomych.

- W muzeum będzie można nie tylko obejrzeć oryginały listów - mówi Ewa Witkowska z Muzeum Gombrowicza. W muzealnej czytelni udostępnione zostaną polskie tłumaczenia części korespondencji, publikowane w czasopismach literackich.

Natomiast 21 kwietnia, w przeddzień pięćdziesiątej rocznicy powrotu pisarza do Europy, w muzeum pisarza znów zabrzmi tango. Tym razem polskie, przedwojenne - w świetnych interpretacjach znanej i lubianej aktorki, Anny Dereszowskiej.

Towarzyszyć jej będą muzycy z grupy Machina del Tango: Urszula Borkowska (fortepian) oraz Klaudiusz Baran (akordeon, bandoneon).

28 kwietnia, w ostatnim dniu prezentacji listów, z wykładem o argentyńskich przyjaźniach Gombrowicza przyjedzie do Wsoli Klementyna Suchanow, badaczka argentyńskiego etapu biografii autora "Kosmosu", autorka "Argentyńskich przygód Gombrowicza".

Opowie ona również o poszukiwaniach korespondencji Witolda Gombrowicza i Virgilio Pinery, które prowadziła na Kubie.

Zapisem tych poszukiwań i pobytu na Kubie jest książka "Królowa Karaibów", literacki reportaż, który ukaże się w połowie kwietnia w wydawnictwie WAB.

W cyklu "Powrót Gombrowicza" w maju we Wsoli gościć będą: Rita Gombrowicz, Jorge Lavelli, reżyser paryskiej prapremiery "Ślubu" oraz Krystyna Zachwatowicz, autorka scenografii do tego spektaklu sprzed półwiecza.
Rozmowę z nimi poprowadzi znany krytyk i teatrolog Janusz Majcherek.

Na koniec maja zaplanowano też premierę filmu dokumentalnego "Zabijcie Witolda" autorstwa Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza.

Film, zawierający relacje ostatnich żyjących świadków argentyńskiej biografii Gombrowicza, zrealizowany został na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na początku października w ramach kolejnego Panelu Gombrowiczowskiego odbędzie się w muzeum dyskusja o emigracjach literackich.

Udział w niej potwierdzili już Mariusz Wilk, Bronisław Świderski i Zbigniew Kruszyński.
Gościem spotkania będzie dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden.

Instytut sprawuje patronat nad tym wydarzeniem.

Jak będzie czynne muzeum w najbliższym czasie?

W okresie świątecznym: środa, czwartek (27, 28 marca): 10 - 17.
Wielki Piątek (29 marca): 10.- 13. Wielka Sobota, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny - ekspozycja nieczynna.

Od 1 kwietnia muzeum rozpoczyna sezon letni, zatem ekspozycja czynna będzie: od środy do niedzieli, w godzinach: 10 -17.

Pocztowka od Gombrowicza
Pocztowka od Gombrowicza Muzuem we Wsoli

Pocztowka od Gombrowicza
(fot. Muzuem we Wsoli)

Miasto Vence w którym mieszakł pisarz aż do śmierci
Miasto Vence w którym mieszakł pisarz aż do śmierci Muzuem we Wsoli

Miasto Vence w którym mieszakł pisarz aż do śmierci
(fot. Muzuem we Wsoli)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie