CYPR: Mieszanka historii, kultury i uroków nadmorskich

Materiał informacyjny Lotniska Warszawa-Radom
Lądowanie samolotu WizzAir. Fot. D. Kłosiński
Lądowanie samolotu WizzAir. Fot. D. Kłosiński

Larnaka, położona na południowym wybrzeżu Cypru, to miasto o bogatej historii, pięknych plażach i kulturowym dziedzictwie. Jest jednym z najstarszych miast na Cyprze, a jego korzenie sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Piękno przyrody, bogactwa kultury i serdeczna gościnność mieszkańców sprawiają, że Larnaka jest niezapomnianym miejscem na mapie podróży. To miasto, gdzie można zaznać również spokoju i rozrywki nad brzegiem Morza Śródziemnego.

W tym regionie znajduje się drugie pod względem wielkości jezioro, Salt Lake, składające się z czterech akwenów: Aliki, Orphani, Soros i Spiro. Otoczone wzgórzami, ścieżkami dla pieszych oraz parkiem miejskim, stanowi doskonałe miejsce do spacerów. W okresie zimowym, od listopada do marca, można tu podziwiać delikatnoróżowe flamingi, które gromadzą się, bawią się ze sobą i szukają pożywienia.

W trakcie pobytu w okolicy wspomnianego jeziora warto zwiedzić Meczet Hala Sultan Tekke, jeden z największych meczetów na Cyprze. Teren otoczony jest pięknymi ogrodami i jest dostępny dla zwiedzających przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca, bezpłatnie. Aby wejść do meczetu, konieczny jest odpowiedni strój, zakrywający ramiona i kolana. Na wejściu wypożyczane są za darmo długie szaty i chusty na głowę.

Podczas spaceru przez centrum miasta, nie sposób przejść obojętnie obok Cerkwi św. Łazarza. Jest to piękny budynek, w którym można poczuć średniowieczny klimat. W środku warto obejrzeć obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czy Św. Jerzego zabijającego smoka. Przy ołtarzu znajdują się schody, które prowadzą do krypt, w których znajduje się grobowiec świętego. Dodatkowo, warto przejść się do Klasztoru Panagia Faneromeni. To stary i uroczy kościółek z bogatym wnętrzem. Znajduje się tam dużo malowideł, a jego architektura i detale odzwierciedlają unikatowy charakter.

W Larnace jest wiele miejsc sprzyjających spacerom, z których jedno to urokliwa dzielnica o nazwie Skala, charakteryzująca się malowniczymi zaułkami, gdzie łatwo jest odkryć przytulne kawiarnie, czy zaplanować wieczór w lokalnych knajpach. Warto udać się również w okolice portu, wzdłuż którego biegnie główna promenada miasta, zwana Finikoudes oraz w rejony średniowiecznego zamku, obecnie przekształconego w muzeum. Co ciekawe, jego dziedziniec obecnie jest teatrem na wolnym powietrzu.

Najbardziej znana plaża w Larnace – podobnie, jak nadmorski bulwar – to Finikoudes. Doskonałe miejsce na leniwe dni w słońcu wśród malowniczych palm i błękitnej wody. Plaża Mackenzie jest popularna wśród windsurferów i miłośników sportów wodnych. Dla tych, którzy cenią sobie spokój, plaża Faros to nieodkryty skarb.

W pobliżu miasta, znajduje się jeden z najbardziej imponujących zabytków Kamares Aqueduct. Ten monumentalny akwedukt, zbudowany w XVIII wieku, przez wieki dostarczał wodę do miasta. Nic dziwnego, że jest uznawany za prawdziwe arcydzieło, które zachwyca i przyciąga turystów każdego roku. To podróż w czasie oraz okazja do zrozumienia, jak precyzyjne rozwiązania zostały zastosowane w przeszłości.

Restauracje serwujące świeże ryby prosto z morza, tradycyjne dania kuchni cypryjskiej i aromatyczna kawa, to tylko namiastka tego, co ma do zaoferowania kulinarna strona miasta. Lokalna kuchnia na Cyprze łączy w sobie aromatyczne przyprawy i świeże składniki. Głównymi daniami są souvlaki, czyli grillowane kebaby mięsne, a także shakealia, grillowana kiełbasa. Ciekawym i wartym spróbowania daniem jest wieprzowina marynowana w kolendrze zwana afellą. Będąc na wyspie, nie można zapomnieć o halloumi, czyli serze, który jest smażony do chrupkości. W tradycyjnej kuchni, niezwykle ważne są także oliwki, chleb pita oraz warzywa korzeniowe.

CYPR: Mieszanka historii, kultury i uroków nadmorskich

Do Larnaki już od 13 grudnia można podróżować na pokładzie samolotów linii Wizz Air. Rejsy odbywać się będą 2 razy w tygodniu – w środy i soboty. Podróżni na Lotnisko Warszawa-Radom mogą dostać się doskonale dopasowaną komunikacją miejską lub – jeśli podróżujemy z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, czy Warszawy – specjalnymi shuttle-busami. Dla pasażerów, którzy docierają na lotnisko własnym środkiem transportu, zostały utworzone dwa parkingi, zarówno dla postojów godzinowych, jak i długoterminowych. Osoby podwożące lub odbierające osoby mogą skorzystać ze strefy Kiss&Fly, która jest darmowa do 10 minut. Istnieje możliwość płacenia za parking przy użyciu aplikacji Apcoa Flow. Postój można również zarezerwować i opłacić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej lotniska.


Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku

www.lotniskowarszawa-radom.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie