MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czat z Jakubem Kluzińskim. Internauci okazali się bardzo dociekliwi (pełny zapis)

/dm/
We wtorek gościliśmy kandydata na prezydenta Radomia, Jakuba Kluzińskiego.

Jakub Kluziński

Jakub Kluziński

Ma 34 lata. Absolwent Liceum imienia Kochanowskiego w Radomiu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Cambridge i Queen's College w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku pracuje w banku Pekao SA w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Radomian w Warszawie. Członek radomskiego Bractwa Rowerowego oraz SITK Radom, radny radomskiej Rady Miejskiej. Biegle posługuje się językiem angielskim, dobrze niemieckim i rosyjskim, w zakresie podstawowym włoskim. Hobby: turystyka rowerowa, turystyka górska, narciarstwo, muzyka, fotografia, podróże, polityka.

Wybory samorządowe 2010 w Radomskiem. Kandydaci, sondaże, wyniki

Ela: - Jak zamierza Pan rozwiązać problem radomskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt?
Jakub Kluziński: - Jeśli chodzi o problem zwierząt w schronisku, powinien być rozwiązany kompleksowo programem miejskim: sterylizacją bezdomnych zwierząt i wypuszczaniem na wolność. Nie obejdzie się też zapewne bez dodatkowych środków finansowych, choćby na poprawę opieki

ela: - Jaką ofertę ma Pan dla środowisk wolnościowych zamieszkujących w Radomiu? Gdzie można znaleźć Pana program wyborczy?
*Zaprosiłem do dyskusji nad programem dla Radomia wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta. Szczegółowy program powstanie w wyniku tych konsultacji w ciągu najbliższych tygodni. Zapraszam do wspólnej dyskusji o Radomiu

jegomosc: - Jak Pan widzi rozwój infrastruktury rowerowej w mieście? Czy wprowadzane będzie więcej stref pieszych w centrum i uniemożliwienie parkowania samochodów w ścisłym centrum?
* W ostatnich latach wyraźnie poprawiła się moim zdaniem kwestia dróg rowerowych i dostępności śródmieścia dla pieszych. Uważam, że należy kontynuować prace zmierzające do stworzenia w Radomiu spójnej sieci dróg rowerowych łączących osiedla z centrum miasta

Wyborca: - Co sądzi Pan na temat prowadzonych w mieście inwestycji drogowych? Czy według Pana są one potrzebne i odpowiednio przygotowane?
* Niestety nie. Wiele inwestycji jest moim zdaniem niepotrzebnych (np. remont ul. Chrobrego czy Warszawskiej), a brakuje inwestycji w nowe drogi - np. trasa NS od dworca PKP w strone Gołębiowa nie posunęła się ani o krok. Jeśli zaś chodzi o przygotowanie inwestycji, to sądzę że najlepiej widzą to sami mieszkańcy. Remonty krótkich odcinków ulic (Reja, Kelles-Krauza) wlokły się miesiącami, a remont Słowackiego jest już przykładem całkowitego nieprzygotowania.

smok: - Witam! Jak widzi Pan dalszy rozwój naszego toru kartingowego po wydarzeniach z poprzednich dni? Jak wyobraża sobie Pan współpracę między miastem a automobilklubem?
* Miasto jest potrzebne Automobilklubowi, a Automobilklub miastu. To jest najlepszy tor kartingowy w Polsce, a po rozbudowie będzie jednym z najlepszych w Europie. Natomiast jak wszędzie, potrzebna jest współpraca - i umiejętność dogadania się.

ela: - Wszystkie zwierzęta przebywające w schronisku są sterylizowane i kastrowane, czy uważa Pan, że powinny zostać wypuszczane na wolność?
* Po sterylizacji i kastracji tak, oczywiście jeśli są zdrowe

Wyborca: - Jaką ma Pan wizję Radomia za 20 lat?
Za 20 lat Radom będzie z powrotem w I lidze miast - takich jak Kielce, Toruń, Olsztyn czy Rzeszów. Będzie miastem średniej wielkości, w którym dobrze się żyje, jest ładne śródmieście, są parki i miejsca wypoczynku, odbywają się imprezy... Będzie uniwersytet, który uzupełni ofertę kształcenia dla radomian, będą instytucje ponadregionalne (w rodzaju ośrodków publicznego radia i tv i urzędów), w których pracę znajdą młodzi wykształceni ludzie. Radom znów będzie znany i pozytywnie widziany. A my będziemy mogli z dumą mówić, że jesteśmy z Radomia!

radomian: - Od czego należy rozpocząć proces lobbowania za rzecz województwa radomskiego? (bądź wyłączenia z woj. mazowieckiego Warszawy)
* Moim zdaniem są 3 możliwe warianty poprawy statusu Radomia: 1) samodzielne województwo; 2) wspólne województwo (np. z Kielcami); 3) województwo mazowieckie z wydzieleniem Warszawy. Każdy z tych wariantów będzie lepszy niż obecna sytuacja. I na każdy musimy być gotowi. Musimy szukać sojuszników w gronie miast będących w podobnej sytuacji (Częstochowa, Koszalin, Bielsko-Biała, Kalisz), musimy pokazywać błędy obecnego ustroju - i być gotowi zadziałać, gdy tylko nadejdzie właściwy moment.

Wyborca: - Co zrobił by Pan, żeby poprawić bezpieczeństwo w mieście?
* Rozwiązaniem sprawdzonym w wielu krajach jest jak największa aktywność obywatelska i ścisła współpraca z policją i Strażą Miejską. Takie działania były już kiedyś prowadzone w Radomiu i warto do nich powrócić. Straż Miejska musi być bliżej ludzi

Wyborca: - Czy według Pana potrzebne są w Radomiu osobne pasy ruchu wyłącznie dla autobusów komunikacji miejskiej?
* To wszystko zależy gdzie. W Radomiu przydałyby się one np. na 25-go Czerwca czy 1905-roku, ale na pozostałych jednojezdniowych drogach nie jest to fizycznie możliwe - ani uzasadnione.

jegomosc: - co ma Pan do zaproponowania dla ludzi młodych aby zostali w Radomiu lub wrócili po studiach?
* Młodzi ludzie zostaną, jeśli będzie na miejscu dobra oferta kształcenia - czyli obok Politechniki uczelnia humanistyczna. Jeśli zaś wyjadą na studia poza Radom, to żeby wrócić, potrzeba jest praca. Praca może być w dużych firmach prywatnych, bądź w instytucjach publicznych. I tu wracamy do kwestii rangi miasta - status wojewódzki pozwoliłby nam stworzyć miejsca pracy dla takich ludzi. Rozwój miasta to z kolei rozwój firm prywatnych

ruuum: - Dlaczego zdecydował się pan kandydować?
* Z mojej dotychczasowej działalności i z rozmów z mieszkańcami utwierdzam się w przekonaniu, że jest potrzeba dania alternatywy dla tego, co dzieje się w naszym mieście od 20 lat. Jest wiele pomysłów i wiele energii radomian, która nie jest wykorzystana. Chciałbym pomóc wykorzystać tę energię, ten potencjał, dać radomianom możliwość stworzenia miasta ich marzeń!

arek: - Jak pan skomentuje pomysł budowy bramy krakowskiej przy rynku?
* Inicjatywy dotyczące ożywienia i odnowienia Miasta Kazimierzowskiego są cenne, widać już wiele pozytywnych efektów. W przypadku bramy należy jednak wziąć pod uwagę zdanie fachowców - żebyśmy nie tworzyli fikcji historycznej ale obiekt pasujący tam.

antenka: - Czy nie uważa Pan, że złożenie 220 interpelacji to trochę zbyt mały "sukces" jak na cztery lata zasiadania w Radzie? Może się Pan pochwalić jakimiś konkretami?
* Na pracę radnego składa się wiele różnych działań, jednak najważniejszą jest reprezentowanie interesu mieszkańców. Radny poprzez interpelacje kieruje sprawy zgłaszane mu przez wyborców do odpowiednich władz - prezydenta i urzędników. Oprócz interpelacji byłem inicjatorem kilku ważnych wystąpień Rady Miejskiej np. w sprawie utworzenia w Radomiu uniwersytetu, przyspieszenia budowy dróg i linii kolejowej, przywrócenia połączeń kolejowych do Drzewicy i innych.

ruuum: - Czy praca urzędu miejskiego może być dostosowana do potrzeb mieszkańców? Teraz urząd działa wtedy, gdy wszyscy są w pracy, w tym najpopularniejszy wydział komunikacji i nie ma jak załatwić spraw
* Uważam, że godziny pracy najważniejszych wydziałów powinny być dostosowane jak najlepiej do zapotrzebowania mieszkańców. W wielu miastach praktykowane są np. dyżury późniejszych godzinach i w wybrane soboty.

sumek: - Jakie ma Pan zdanie na temat kolejnych pokazów AIR SHOW w Radomiu?
* Jak najbardziej powinny się odbywać! Air Show to nasza najlepsza wizytówka na zewnątrz, impreza przyciągająca setki tysięcy gości. Wymaga tylko jeszcze lepszej promocji, gdyż nie wszyscy kojarzą, że jest w Radomiu, i lepszej organizacji na miejscu.

SPORT: - Ma Pan jakieś plany związane ze sportem w Radomiu. Jak wiadomo stadion Broni przy ul. Narutowicza został zburzony na jego miejscu powstanie nowoczesny obiekt, a co ze stadionem przy ul. Struga. Czy nie uważa Pan, że tam również potrzebny jest nowy obiekt?
* Sport to jeden z najważniejszych obszarów aktywności - zarówno amatorskie jego uprawianie, jak i kibicowanie. W tej chwili Radom pozostał bez ani jednej drużyny w najwyższej klasie rozgrywek! Do tego, oprócz oczywiście drużyn, potrzebne są też obiekty. W mieście takim jak Radom standardem powinien być wysokiej klasy obiekt lekkoatletyczny, stadion piłkarski, hala widowiskowo-sportowa, korty tenisowe i pływalnia.

Wyborca Co sądzi Pan na temat promocji naszego miasta poza jego granicami?
* Moim zdaniem - a dużo jeżdżę po Polsce i rozmawiam z wieloma ludźmi - ta promocja w ogóle nie istnieje. Co gorsza, o Radomiu coraz częściej mówi się źle, jesteśmy przedmiotem żartów. Nie bez winy są tu działania władz, np. wyproszenie wrocławskich uczelni z radomskiego deptaka czy odmowa przyjęcia w gościnę uczestników Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbędą się za kilka dni w Warszawie.

arek:- Jak pan skomentuje propozycję, by od północy wyłączać iluminajcę budynków miejskich dla oszczędności
* Moim zdaniem jest tak wiele innych obszarów, gdzie należałoby szukać oszczędności, że to akurat można rozważyć jako dalszą alternatywę.

antenka: - Czy to, że nie mieszka Pan w Radomiu, nie jest przeszkodą w sprawowaniu mandatu radnego? Czy przeprowadzi się Pan do naszego miasta, jeśli zostanie Pan prezydentem?
* Mieszkam w Radomiu, ale pracuję w Warszawie - tak jak 20-30 tysięcy radomian. Jak zostanę Prezydentem, oczywiście że będę pracował i mieszkał w Radomiu.

frea: - No tak ale praca i edukacja to nie jest jedyny warunek do utrzymania młodych ludzi. Jeśli będzie w mieście "wiało nudą", to będzie ono odstraszać.
W moim przekonaniu w Radomiu bardzo dużo się dzieje! Choćby w ostatni weekend - od piątku do niedzieli odbywało się kilka ciekawych koncertów (w G2, w Muzeum Gombrowicza, w Orońsku), był Zlot Samochodów Amerykańskich, Uliczka Tradycji. To co należy jeszcze poprawić to promocję tych imprez - nie wszyscy o nich wiedzą. Ale warto też samemu rozejrzeć się wokół siebie.

agnes: - mam pytanie dot Inkubatora dla Organizacji Pozarządowych. Jeżeli zostałby Pan Prezydentem to jaki miałby Pan pomysł na prowadzenie Inkubatora?
* Organizacje Pozarządowe (NGOs) to bardzo ważny obszar aktywności obywatelskiej. W Radomiu jest wiele stowarzyszeń i fundacji, ale potrzeba jeszcze lepszego wsparcia dla nich. Jestem zwolennikiem tego, by to organizacje same prowadziły taki ośrodek, tak jak to ma miejsce w innych miastach. Jest wiele dobrych przykładów, na których warto się uczyć. Stowarzyszenie Kocham Radom to też organizacja pozarządowa. Gdy startowaliśmy prawie 5 lat temu, też nie wiedzieliśmy wielu rzeczy - i wsparcie byłoby bardzo potrzebne.

LILI: - Czy jest Pan za lotniskiem cywilny na Sadkowie
* Tak, uważam, że cywilny port lotniczy w Radomiu to wielka szansa dla naszego miasta. Pamiętajmy, że lotnisko w Radomiu już jest, potrzeba tylko je wykorzystać dla celów cywilnych. To potencjalne setki miejsc pracy dla radomian.

antenka: - Czyli codziennie dojeżdża Pan z Radomia do Warszawy? Nie mieszka Pan przypadkiem w Pruszkowie?
* Może Pani spotkać mnie codziennie w drodze między Radomiem a Warszawą - mam dość charakterystyczny samochód z naklejką Kocham Radom ;)

ela: - a kto będzie karmił te wypuszczone ze schroniska zwierzęta? Kto będzie się nimi opiekował? Przecież są bezdomne!
* Problem dokarmiania występuje tak naprawdę głównie w zimie. W wielu miastach również gminy włączają się w to, przekazując karmę osobom, które lokalnie pomagają psom i kotom. Myślę, że podobnie powinno być w Radomiu.

smok: - czy wg Pana jest możliwość przekazania toru kartingowego w zarząd np. mosir-owi?
* Nie wiem, czy jest to konieczne. Dobra współpraca między miastem a Automobilklubem powinna zapewnić, że tor będzie dobrze wykorzystany.

jegomosc: - czemu nie dojeżdża Pan pociągiem?
* Czasem jeżdżę pociągiem, tyle że jeżdżą one coraz wolniej (2-2,5h) i brakuje ich w niektórych porach. Wiem, że na takie dojazdy "skazane" jest tysiące radomian i niestety sytuacja nie poprawi się raczej w ciągu 3-4 lat.

arek: - Jak pan, gdyby został prezydentem, poradzi sobie z długami miasta?
* Jestem z wykształcenia i z praktyki w banku finansistą, więc sobie poradzę :) A na poważnie, to niestety głównym osiągnięciem obecnej kadencji pozostaną ogromne długi, które utrudnią działalność i rozwój miasta w kolejnych latach. Nie wykorzystaliśmy niestety szansy, jaką dawały nam pieniądze unijne i głównie finansowaliśmy inwestycje powiększając zadłużenie

l_echec: - Czy Radomska Orkiestra Kameralna to nie za mało jak na miasto z 800 osobową szkołą muzyczną?
* Myślę, że od czegoś trzeba zacząć a sukcesy ROKu (Radomskiej Orkiestry Kameralnej) pokazują, że jest zapotrzebowanie na wyższą kulturę w Radomiu. Wierzę, że za kilka lat będziemy chodzić na koncerty Radomskiej Filharmonii.

adamo: - jak Pan ocenia dotychczasowe starania władz miasta dotyczące poszukiwania inwestorów. Jakie Pan ma pomysły na poszukiwanie inwestorów, którzy chcieliby tworzyć nowe miejsca pracy w Radomiu?
* Z przykrością trzeba stwierdzić, że osiągnięcia na tym polu obecnych (i poprzednich) władz są bardzo mizerne. Brakuje wizji i pomysłu (a może kontaktów i znajomości języków obcych?), brakuje też dostępnych terenów. Ale Radom ma wielki potencjał. Położenie geograficzne przy głównych drogach i kolei, lotnisko, bliskość Warszawy, dostępność pracowników. To jest atut, który musimy wykorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie