Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas śmieciowa rewolucja. Już nikt nie uniknie opłat za wywóz nieczystości

ik
Po tym, jak zaczną obowiązywać nowe zasady wszystkie śmiecie z gmin regionu radomskiego będą najprawdopodobniej trafiały do radomskiego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych.
Po tym, jak zaczną obowiązywać nowe zasady wszystkie śmiecie z gmin regionu radomskiego będą najprawdopodobniej trafiały do radomskiego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Tadeusz Klocek
Za odbiór odpadów zapłacą wszyscy. Nie potrzebna będzie umowa, gmina i tak ściągnie od nas pieniądze.

Ci, co regulują rachunki, złorzeczą na tych, co śmieci wywożą do lasu. Samorządy tłumaczą, że z brudasami trudno walczyć. Ale to ma się skończyć, bo zostaniemy opodatkowani. Gmina weźmie kasę i odbierze odpady.

Teraz, w większości gmin regionu radomskiego, mieszkańcy podpisują umowy z firmami, które odbierają od nich śmieci. Jak to wygląda w praktyce? Mimo kontroli i kar wciąż masa odpadów ląduje na dzikich wysypiskach, bo ludzie skutecznie unikają opłat.

NOWA USTAWA, NOWE ZASADY

Wedle nowych zasad obowiązek odbierania śmieci ma przejąć gmina. W drodze przetargu wybierze firmę, która będzie odbierała odpady. Mieszkańcy zaś zostaną opodatkowani. Będą płacić tyle samo, bez względu na to, czy mieszkają w domu jednorodzinnym, czy w bloku.

- System ma być szczelniejszy, bo gminy będą pobierały te opłaty tak, jak inne podatki, będą miały narzędzia do ich egzekwowania - wyjaśnia profesor Marek Górski z wydziału prawa, Uniwersytetów Łódzkiego i Szczecińskiego. - Jeśli mieszkańcy i tak będą płacić, to nie będzie powodu, żeby śmieci podrzucać do lasu.

Ile będziemy płacić? To już zależy od gminy, w której mieszkamy. Stawki ustalą radni podejmując odpowiednie uchwały. Pełnej dowolności tu jednak nie ma, bo jak to przy podatkach ustawodawca ustali stawkę maksymalną i tę najniższą.

- Ustawa przewiduje też, cztery sposoby naliczania opłat. Może być ona zależna od gospodarstwa domowego, albo zmieniać się w zależności od powierzchni mieszkania, czy ilości zużytej wody, albo liczby członków rodziny - mówi Marek Górski.

RADKOM PRZYJMIE

Nowa ustawa zacznie obowiązywać w połowie przyszłego roku. Do końca 2012 roku gminy muszą przyjąć szereg uchwał wprowadzających nowe zasady gospodarki odpadami. Już wiadomo, że przed samorządami wiele wyzwań. Muszą na przykład zorganizować tak zwane punktu zbiórki odpadów kłopotliwych, czyli na przykład elektrośmieci, odpadów budowlanych, czy wielkogabarytowych.

- Gminy muszą spełnić szereg warunków, zanim nowe przepisy wejdą w życie - tłumaczy Marian Kozera, prezes radomskiej spółki Radkom.

Najprawdopodobniej właśnie do Radkomu i jego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych będą trafiać śmieci z wszystkich gmin regionu radomskiego. Taki jest projekt Urzędu marszałkowskiego.

- Dlatego zorganizowaliśmy dla przedstawicieli gmin specjalną konferencję, żeby omówić zasady wynikające z nowej ustawy - mówi Marian Kozera. - - Samorządy muszą spełnić wiele warunków, dla wielu to będzie duży problem. Zaprosiliśmy specjalistów, którzy mogliby pomóc.

Konferencja odbyła się we wtorek. Założenia nowej ustawy przedstawili specjaliści z dziedziny gospodarowania odpadami komunalnymi.

Marian Kozera, prezes spółki Radkom: Zgodnie z nową ustawą gminy będą musiały zorganizować punkty zbiórki odpadów problemowych. W samym Radomiu będzie ich najprawdopodobniej pięć. Jeden z takich punktów organizujemy już u nas. Będzie można tu przywieźć na przykład surowce wtórne, elektrośmiecie, ale także odpady organiczne, na przykład gałęzie, czy skoszoną trawę. Rada Miejska zdecyduje, czy za odbiór takich odpadów, w punktach mieszkańcy będą ponosili dodatkowe opłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie