MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czepliwe i pożyteczne

ATA
Rdest Auberta to pnącze, które szybko stworzy "zieloną" ścianę. Dodatkowym atutem tej rośliny są białe kwiatostany w formie dużych wiech, utrzymujące się od lipca do mrozów.
Rdest Auberta to pnącze, które szybko stworzy "zieloną" ścianę. Dodatkowym atutem tej rośliny są białe kwiatostany w formie dużych wiech, utrzymujące się od lipca do mrozów. Echo Dnia

Pnącza szybko rosną, mają dużą "masę" zieleni i zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu w krótkim czasie mogą stworzyć zieloną przesłonę od ulicy, odgrodzić śmietnik od reszty ogrodu czy ocienić kącik wypoczynkowy.

Jako podpory dla wijącej się rośliny mogą posłuży: ścianka altanki, przęsło ogrodzenia, pnie starych drzew czy ściana budynku. Wijące się pędy podtrzymają też specjalnie przygotowane do tego celu konstrukcje. W sklepach jest ich duży wybór. Pionowa kratownica to trejaż, a połączona z ażurowym zadaszeniem to pergola. Takie konstrukcje możemy też sami zbić z drewnianych elementów, ale należy pamiętać, że podpora musi być mocna - roślina z dużą masą liści jest wbrew pozorom ciężka, zwłaszcza po deszczu. Pnącze posadzone bez podpór będzie też rosło, tyle zacznie wić się po ziemi, zadarniając ją i tworząc kobierzec, może zastąpić w niektórych miejscach trawnik.

Pnącza zależnie od sposobu wspinania się dzielimy na korzenioczepne, wijące się, czepiające się podpór za pomocą ogonków liściowych oraz przy pomocy wąsów. Do sposobu wspinania się pnączy musimy dobrać podpory. Na przykład rośliny owijające się czy czepiające się ogonkami nie będą się wspinać po gładkiej ścianie.

Winobluszcz

To uniwersalne pnącze, wspinające się dobrze zarówno po gładkich ściankach jak i po ażurowych podporach, na przykład po siatce ogrodzeniowej. Rośnie szybko /do 5 centymetrów na rok/ i ma bujne ulistnienie. Jest mało wymagające co do gleby, klimatu, rośnie w słońcu i miejscu zacienionym. W Polsce znane są dwa gatunki: winobluszcz pięcolistkowy i nieco bardziej wrażliwy na mróz winobluszcz trójklapowy.

Winorośl

Z ozdobnych gatunków polecane są dwa: winorośl pachnąca i japońska. Oba są silnymi, długowiecznymi pnączami, o ozdobnych liściach. Wymagają gleby dość żyznej, najlepiej piaszczysto-gliniastej.

Wiciokrzewy

Oprócz dużej masy zieleni charakteryzują się efektownymi kwiatami i przyjemnym zapachem. Nie mają szczególnych wymagań ani glebowych, ani klimatycznych. Rosną i kwitną przy różnym stopniu nasłonecznienia. Najbardziej popularne wiciokrzewy to "przewiercień" o kremowobiałych kwiatach, pojawiających się od maja do lipca, "pomorski silnie pachnący" i "Tellmanna" - najładniejsze pnącze kwitnące w naszym klimacie.

Rdest Auberta

Rośnie równie szybko co winobluszcz pięciolistkowy. Dodatkowym atutem są białe kwiatostany w formie dużych wiech, utrzymujące się od lipca do mrozów.

Powojniki

Mają piękne kwiaty w niemal wszystkich kolorach. Gatunek ten ma olbrzymią ilość odmian. Nie jest to jednak pnącze wysokie i nie zapewnia gęstej przesłony. Kwiaty, zależnie od odmiany, pojawiają się do czerwca do października. Są to rośliny wymagającej właściwego miejsca i podłoża oraz starannej pielęgnacji. Cenione odmiany powojników to: biały "Jan Paweł II", fioletowy "Kacper" lub "Warszawska Nike", czerwony "Kardynał Wyszyński", niebieski "General Sikorski".

Inne pnącza uprawiane w naszym klimacie to: dławisz okrągolistny o pięknych owocach, kokornak i hortensja pnąca nadające się do miejsc silnie zacienionych, prześlicznie kwitnąca glicynia chińska zalecana do zacisznych, nasłonecznionych zakątków czy - zdobne białoobrzeżonymi liścimi - kiwi pstrolistne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czepliwe i pożyteczne - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie