Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwiec '76 w Radomiu. Będą uroczystości rocznicowe, marsze, odsłonięcie muralu i dwa koncerty

Janusz Petz;[email protected]
Zakończono malowanie muralu w Radomiu.
Zakończono malowanie muralu w Radomiu.
Z okazji 40. rocznicy robotniczego protestu do Radomia przyjadą najważniejsi politycy. Mszę świętą odprawi ponad 100 księży pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza.

Najważniejsza praktyczna wiadomość związana z uroczystościami obchodów 40 rocznicy robotniczego protestu w 1976 roku powinna zainteresować kierowców.

W piątek w godzinach popołudniowych ulice Radomia są najczęściej zupełnie zakorkowane. Tymczasem dziś już o godzinie 15 zamknięty będzie dla ruchu samochodów ścisłe centrum miasta. Zamknięte zostaną odcinki ulic 25 Czerwca i Żeromskiego - pierwsza z tych ulic na odcinku od Słowackiego do Czachowskiego, zaś ulica Żeromskiego - od Słowackiego do Czachowskiego. Będzie jedynie możliwy ruch lokalny dla mieszkańców okolicznych budynków na odcinku między Młynarską i Czachowskiego. Zalecane objazdy nieprzejezdnego skrzyżowania będą przebiegały przez ulice Wodną, Zbrowskiego, Żeromskiego, Czachowskiego oraz Beliny-Prażmowskiego lub przez Kelles-Krauza, Niedziałkowskiego, Żeromskiego i Słowackiego.Innymi niż trasami pojadą autobusy komunikacji miejskiej. W Śródmieściu zmienią się trasy dla linii: 1, 3, 5, 6, 10, 13, 18, 19 i 24.

Dziś o godzinie 22 zaplanowano odsłonięcie muralu na ścianie wieżowca przy ulicy Żeromskiego 74. Praca nawiązująca do Radomskiego Czerwca 1976 została namalowana przez młodych wrocławskich artystów - zwycięzców konkursu, w którym kapitule przewodniczył znany artysta Edward Dwurnik. Odsłonięcie muralu ma być połączone z widowiskiem multimedialnym. Więcej o wydarzeniach kulturalnych towarzyszących obchodom 40 rocznicy Radomskiego Czerwca w „Strefie imprez”.

Politycy nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie wspólnych obchodów wydarzeń sprzed 40 lat. Dziś o godzinie 12.30 kwiaty pod pomnikiem skrzywdzonych podczas robotniczego protestu będą składali członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W komunikacie radomskich struktur partii czytamy, że „złożenie kwiatów dzień przed rocznicą podyktowane jest tym, iż nasze pojawienie się podczas głównych uroczystości spowodowałoby zapewne ze strony środowisk skrajnie prawicowych i narodowych radykalne zachowania, zakłócające przebieg obchodów”.

W sobotę o godzinie 13 u zbiegu ulic Żeromskiego odbędzie się msza święta, koncelebrowana przez ponad 100 księży na czele z kardynałem Kazimierzem Nyczem. Wcześniej prezydent Andrzej Duda przyjmie meldunek od dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i wygłosi przemówienie.

Będą obecni wszyscy najważniejsi politycy w Polsce z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Tymczasem przedstawiciele drugiej strony sceny politycznej wyznaczyli sobie spotkanie przed bramą dawnych Zakładów Metalowych „Łucznik”. W marszu KODu, który przejdzie na Plac Konstytucji weźmie udział były prezydent Bronisław Komorowski, była premier Ewa Kopacz, a także działacze opozycji w czasach PRL: Zbigniew Janas, Jan Lityński, Andrzej Celiński, a także prawdopodobnie Seweryn Blumsztajn i Bogdan Borusewicz. Swój marsz przez miasto zapowiedzieli też narodowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie