Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery wielkie programy oświatowe. Czy dzięki nim uczniowie nadrobią zaległości?

/Sok/
Jedna z interaktywnych, tablic, dzięki której uczniowie szybciej przyswajają wiedzę, działa w Publicznym Gimnazjum numer 10 w Radomiu.
Jedna z interaktywnych, tablic, dzięki której uczniowie szybciej przyswajają wiedzę, działa w Publicznym Gimnazjum numer 10 w Radomiu. Fot. Antoni Sokołowski
Komputery, mikroskopy, a także wibratory logopedyczne kupiono dla radomskich szkół, głównie z pieniędzy unijnych.

Duże wsparcie otrzymała radomska oświata. Kilkadziesiąt szkół prowadzi dodatkowe lekcje języka angielskiego, matematyki, lub zatrudnia logopedę. Za te zajęcia płaci głównie Unia Europejska.
Powody do radości mają też nauczyciele, bo dodatkowe lekcje, to okazja do zarobku, ale najbardziej zyskają sami uczniowie.

- Dla wielu uczniów jest to szansa, by na przykład nadrobić zaległości, a nie zawsze szkoła miała możliwość zorganizowania dodatkowych lekcji. Teraz, dzięki wdrożonym programom, tak już jest - mówi Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia.

WAŻNE PROGRAMY

Cztery główne programy oświatowe trwają w Radomiu w niemal wszystkich typach szkół. Łącznie korzysta na tym 30 szkół w mieście, które poprowadzą zajęcia przez dwa, a w niektórych przypadkach - nawet przez trzy lata.

Pierwszy program - "Wiedza to podstawa - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów radomskich szkół podstawowych". Z tego programu skorzysta 12 szkół podstawowych. Są to radomskie placówki numer: 3,5,7,8,9,13,19,20,21,23,25 i Zespół Szkół numer 1. do roku 2011 skorzysta z niego 1300 uczniów.

Drugi program nazywa się "Wiedza szansą na lepszy start - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów radomskich liceów ogólnokształcących". Korzysta z niego osiem radomskich ogólniaków, numer: I, II, IV, V, VII, X, plastyk, a także Zespół Szkół imienia Stanisława Staszica. Program potrwa do 2011 roku i skorzysta z niego blisko dwa tysiące licealistów.

Trzecie zadanie: "Grunt to dobry zawód, zawód na dobrym gruncie - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów radomskich szkół zawodowych". Wartość projektu wynosi 2 145 859 złotych. I ostatni program - "Zostań fachowcem - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów radomskich szkół zawodowych".

POTRZEBNE ZAWODY

- Dzięki tym programom szkoły kupiły niezbędny sprzęt dydaktyczny, a powstałe oszczędności także mogliśmy przeznaczyć na pomoce naukowe - dodał wiceprezydent Fałek.

W ramach programów szkoły kupiły między innymi komputery, radiomagnetofony, kamery i aparaty cyfrowe, rzutniki, telewizory, odtwarzacze DVD, mikroskopy, telewizory, a także dość drogie walizki logopedyczne. Każda niemal podstawówka w mieście zyskała taką walizkę.

Każda szkoła indywidualnie przygotowywała swoje dodatkowe zajęcia. Do tych lekcji na przykład w Zespole Szkół numer 1, na zajęcia dla uczniów podstawówek, został zakupiony wibrator logopedyczny i dyktafon. Z kolei uczniowie z podstawówki numer 23 mają zagwarantowane bilety do kina, a z "trzynastki" - telewizor i odtwarzacz DVD.

- Niewątpliwie do liderów należą te radomskie szkoły, które potrafiły przygotować najobszerniejszy blok zajęć pozalekcyjnych. Tak jest w Zespole Szkół Samochodowych, Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Budowlanych. Zakupiony do nich sprzęt pozwoli na lepsza naukę zawodów - powiedział Leszek Pożyczka, dyrektor wydziału edukacji w radomskim magistracie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie