MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe konsultacje neurologiczne w radomskim szpitalu

/wit/
W sobotę na pytania pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane będzie odpowiadał neurolog Krzysztof Nadgrodkiewicz.

W sobotę, 20 marca Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego wznawia bezpłatne konsultacje neurologiczne. Odbędą się one w szpitalu na radomskim Józefowie.

Konsultacje rozpoczną się od godziny 8 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Aleksandrowicza 5, na oddziale neurologii. Osoby zainteresowane wizytą proszone są o zapisy telefoniczne pod numerem telefonu 607 633 616. Konsultacje będą prowadzone regularnie też w pozostałych oddziałach Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Stwardnienie rozsiane (SM - sclerosis multiplex) pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego, czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Zwalnia ono, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20 a 40 rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu atakuje swoją własną tkankę w błędnym przekonaniu, iż jest to obce ciało. W przypadku stwardnienie rozsianego system immunologiczny atakuje mielinę w mózgu i w rdzeniu kręgowym.

Najłatwiejszym sposobem, aby zrozumieć, co dzieje się w "SM", jest wyobrażenie sobie swojego organizmu jako obwodu elektrycznego, z mózgiem i rdzeniem kręgowym jako źródłem mocy a nogami i resztą organizmu jako oświetleniem.

Twoje nerwy to kable elektryczne łączące całość obwodu, a mielina jest izolacją wokół tych kabli. Teraz wyobraź sobie, że izolacja ulega zniszczeniu. Rezultat? Wadliwy czy wybuchowy sprzęt i możliwe spięcie.

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele groźnych objawów. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, ruchowe, a także zaburzenia widzenia czy zespoły bólowe.

Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie