Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata po niemiecku w VI LO

Antoni SOKOŁOWSKI
W debacie po niemiecku wzięli udział uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu i uczniowie warszawskiej szkoły imienia Willy Brandta.
W debacie po niemiecku wzięli udział uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu i uczniowie warszawskiej szkoły imienia Willy Brandta. Tadeusz Klocek
Prawdziwe święto języka niemieckiego mieli licealiści, którzy dyskutowali w Kochanowskim w języku Goethego.

Starannie przygotowywane spotkanie w liceum odbyło się w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W debacie nie tylko trzeba było wykazać się znajomością tematu, ale i sporym zasobem słów po niemiecku.

Dyskusja pod nazwą "Młodzi debatują", czyli Jugend debattiert, jest częścią programu przygotowanego przez prestiżowy ośrodek promujący język i kulturę niemiecką - Goethe Institut w Warszawie. Uczniowie chętnie biorą w niej udział, bo można wiele się nauczyć.

CIEKAWE ZAJĘCIA

Już po raz piąty radomskie liceum bierze udział w programie promującym język niemiecki, dyskusji, choć sam program działa od sześciu lat. W dyskusji wzięły udział drużyny z "Kochanowskiego", oraz uczniowie warszawskiej szkoły imienia Willy Brandta.

- Za każdym razem staramy się przygotować temat debaty. Tym razem młodzież ma dyskutować o korzystaniu z haseł w Wikipedii, oraz o tym, czy przedszkole powinno być obligatoryjne dla wszystkich dzieci - mówi doktor Brigit Sekulski z Goethe Institut w Warszawie.

Podczas debaty trzeba nie tylko płynnie znać język niemiecki, ale i umieć argumentować, przekonywać adwersarzy do swoich poglądów.

- Drużyny muszą zaprezentować opcję "za", lub "przeciw" i umiejętnie to przedstawić - mówi Aldona Karasek, nauczycielka języka niemieckiego i organizatorka debaty w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

DEBATA W CAŁYM KRAJU

Celem takiej dyskusji jest kształcenie językowe na wyższym poziomie, ale również edukacja kulturalnej i dobrej dyskusji, kończącej się kompromisem lub wypracowanym mądrego rozwiązania.

- Do debaty przygotowujemy się od jakiegoś czasu. Dzięki temu mamy dobrze opanowany język niemiecki - mówi biorąca udział w debacie Urszula Kuc z klasy I w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Jak dodaje doktor Brigit Sekulski, takie działania, jak w radomskim liceum są prowadzone w blisko 30 szkołach w całej Polsce i prawie 1600 placówkach w Niemczech. Program odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie