Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta ma wpływ na pracę mózgu naszego dziecka

Alina Bosak/ Nowiny
Dzięki prawidłowo skomponowanemu menu, możesz pomóc rozwijać się inteligencji swojego dziecka. W diecie, którą lubi nasz mózg, powinno być sporo cennych pierwiastków i odpowiednie tłuszcze.

Nie dziw się, że twoje dziecko tak błyskawicznie wychwytuje twoje błędy wychowawcze. Ono naprawdę jest inteligentniejsze od ciebie. Dzieci od urodzenia do 5. roku życia przetwarzają informacje tak szybko, że ich iloraz inteligencji (IQ) jest szacowany na 500 punktów. Z wiekiem IQ maleje i ulega "uśrednieniu". Ten proces można osłabić od początku dbając o rozwijanie zdolności dziecka.

Co wpływa na rozwój mózgu

Kiedy maluch przekracza 5 lat następuje przerzedzenie ilości niewykorzystanych neuronów w mózgu. Przez to zdolności dziecka automatycznie stają się bardziej ograniczone.

Aby zapobiec utracie cennych predyspozycji umysłowych dziecka, należy do 5. roku życia zapoznać go z jak największą ilością różnych dziedzin wiedzy, języków obcych, czytaniem, pisaniem etc. Dziecko nie powinno wiedzieć, że to nauka - najlepiej sprawić, aby wiedza stała się przyjemnością i zabawą.

Absolutnie nie wolno przesadzić i zająć dziecku dnia lekcjami z języka obcego, jazdy konnej czy innymi. Okradanie z dzieciństwa, czy realizowanie własnych ambicji może zaowocować poważnymi psychicznymi urazami u pociechy.

Ważna rola diety

Drugim, oprócz czynnika poznawczego, ważnym elementem wpływającym na rozwój umysłowy dziecka jest dieta. Mózg zużywa prawie 20 proc. energii dostarczanej organizmowi. Potrzebuje glukozy, czyli węglowodanów.

Najlepiej takich, jakie znajdziemy w produktach zbożowych z pełnego ziarna, płatkach, kaszach gruboziarnistych. Ważną rolę odgrywają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 - ALA, DHA, EPA, które wchodzą w skład komórek nerwowych, oraz odpowiadają za przekaźnictwo impulsów nerwowych.

Niedobór DHA może spowodować zmniejszenie szybkości dojrzewania mózgu i zahamować rozwój psychoruchowy u dziecka. Istotne są także witaminy z grupy B (B1, B6, B12, kwas foliowy). Ich niedobór powoduje u dzieci znużenie, nerwowość, drażliwość. A dzieci z niedoborem witaminy B12 osiągają gorsze wyniki w szkolnych sprawdzianach poznawczych.

Mózg małego dziecka

Mózg zaczyna się intensywnie rozwijać już na etapie prenatalnym. W 4-5 tygodniu ciąży powstają pierwsze neurony. Po narodzinach wzrasta gęstość połączeń synaptycznych między neuronami. Aktywność mózgu (zużycie energii) rośnie - w wieku 2 lat osiąga poziom dorosłej osoby, w 3. roku życia przewyższa ten poziom dwukrotnie i utrzymuje się do 9.-10. roku życia. Następnie zaczyna się zmniejszać, by osiągnąć stabilny poziom, kiedy człowiek kończy 18 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta ma wpływ na pracę mózgu naszego dziecka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie