Docenić Talent. Twórczość Wincentego Flaka z Zielonki Nowej koło Zwolenia

Materiał informacyjny Muzeum Regionalne w Zwoleniu
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak, Pieta, ok. 1943 r., zbiory MRZ
Wincenty Flak przed swoim warsztatem, l. 30.-40. XX w., zbiory MRZ
Wincenty Flak przed swoim warsztatem, l. 30.-40. XX w., zbiory MRZ

Postacią, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę w odniesieniu do regionu zwoleńskiego, jest Wincenty Flak (1870-1943) – z pochodzenia chłop, z profesji – rolnik, muzykant, ale przede wszystkim rzeźbiarz – samouk.

Pierwsze kilkanaście lat życia Wincenty spędził w Nowej Wsi i Świerżach Górnych, dopiero w l. 80. XIX wieku rodzina Flaków postanowiła przenieść się w okolice Zwolenia, do Zielonki Nowej.

Trzykrotnie żonaty z Marianną Oczkowską (1892 r.), Marianną Milczarczyk (ok. 1900 r.) i Wiktorią Nowak (1908 r.). Miał dziesięcioro dzieci, z których sześcioro – Feliks, Katarzyna, Józef, Antonina, Władysław i Adela – dożyło wieku dorosłego.

Przed ślubem z Wiktorią Wincenty dzielił swój czas między pracę na roli a dorabianie w lokalnej kapeli weselnej, od czasu do czasu oddając się swojej artystycznej pasji. Dopiero w drugiej dekadzie XX w. rzeźbiarstwo zajęło najważniejsze miejsce pośród jego zajęć.

Burzliwe wydarzenia historyczne nie tylko nie przerwały działań twórczych Wincentego, ale dostarczały mu inspiracji do prac o tematyce patriotycznej, których w swoim dorobku rzeźbiarz miał najwięcej. W czasie I wojny światowej oraz okresie międzywojennym powstawały w skromnej pracowni Wincentego prace spod znaku Orła Białego – liczne herby państwowe o wymiarach przeważnie 1,5 x 1 m oraz o wiele bardziej monumentalne tryptyki, osiągające 4 metry wysokości i niemal tyle samo szerokości, bogato zdobione motywami roślinnymi i militarnymi. Dzieła te stanowiły swoisty hołd dla idei odzyskania niepodległości przez Polskę i wotum wdzięczności dla tych, którzy przyczynili się do odrodzenia ojczyzny i budowania jej na nowo. Stąd dość często były one podarunkami dla lokalnych włodarzy, jak również polityków najwyższego szczebla – w tym marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Ignacego Mościckiego.

Rzeźbiarz obdarowywał swoimi pracami także członków swej rodziny. Jeden z takich wyjątkowych prezentów możemy oglądać w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu. Jest to praca o charakterze sakralnym – Pieta, wykonana w 1943 roku jako prezent ślubny dla najmłodszej córki Adeli. Stanowi ona zarazem jedno z ostatnich dzieł artysty, który po ciężkich doświadczeniach okresu okupacji hitlerowskiej i chorobie zmarł 19 czerwca tego samego roku.

Przygotowując ekspozycję stałą, opracowując komiks, szukając ciekawostek o życiu i twórczości Wincentego Flaka zespół MRZ miał świadomość tego, jak wiele informacji i dzieł tego artysty pozostaje owianych tajemnicą, Planowane już od dawna zebranie, opracowanie i zarchiwizowanie materiałów dotyczących rzeźbiarza z Zielonki Nowej, a następnie rozpowszechnianie zgromadzonej wiedzy w postaciach bezpłatnej bazy online i publikacji książkowej stanie się możliwe dzięki dotacji otrzymanej z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, finansowego z Funduszu Promocji Kultury, na zadanie realizowane w latach 2023-2024 „Wincenty Flak – pomiędzy religijnością a patriotyzmem”. Całkowita wartość zadania wyniesie 87 500 zł, z czego 70 000 zł stanowi wkład Ministerstwa, pozostała kwota została zapewniona przez organizatora Muzeum – Gminę Zwoleń.

Projektowi towarzyszyć będą również nieodpłatne zajęcia edukacyjne, w trakcie których uczestnicy będą mogli bliżej zapoznać się z warsztatem artysty rzeźbiarza.

Opiekę naukową nad projektem sprawuje prof. dr hab. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie.
Jeśli ktoś z Czytelników dysponuje wiedzą dotyczącą osoby Wincentego Flaka lub jego dzieł, prosimy o kontakt z Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.

Muzeum Regionalne w Zwoleniu

ul. Kard. Wyszyńskiego 30
26-700 Zwoleń

tel. +48 48 676 48 72
[email protected]
www.muzeum.zwolen.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie