Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drugi etap budowy Radomskiego Centrum Onkologii (wideo, zdjęcia)

/wit/
- Pacjenci z Radomia i okolic uzyskają  kompleksową placówkę onkologiczną - pokazuje Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca.
- Pacjenci z Radomia i okolic uzyskają kompleksową placówkę onkologiczną - pokazuje Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca. Fot. Tadeusz Klocek
Obiekt na Wacynie, w którym pacjenci onkologiczni mieli mieć dostęp do szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia w styczniu tego roku zmienił właściciela i nazwę. Było Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, a jest Radomskie Centrum Onkologii. Nowy zarząd przystąpił do rozbudowy kompleksu, ale nadal nie są leczeni w nim pacjenci.
Radomskie Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii

Do końca tego roku zakończymy budowę - drugi jej etap. Liczymy, że w pierwszym kwartale 2016 roku będziemy przyjmować chorych. By tak się stało potrzebny jest kontrakt z NFZ. Wierzymy, że nasza oferta będzie na tyle atrakcyjna, że go otrzymamy powiedziała na czwartkowej konferencji Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej.

Pierwszy etap potężnej inwestycji już dawno się zakończył. Na pacjentów czeka 38- łóżek, dwie sale operacyjne i nowoczesna baza diagnostyczna. To zaplecze w którym znajdują się między innymi: USG, RTG, mammografia, aparatura do biopsji stereotaktycznej piersi, również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

W drugim, zaawansowanym etapie inwestycji, zbudowane zostaną bunkry pod trzy przyspieszacze liniowe dla oddziału radioterapii oraz dwa aparaty do brachyterapii. Powstanie oddział chemioterapii, zakład medycyny nuklearnej, diagnostyka laboratoryjna i histopatologia. Na bazie tych oddziałów ma powstać Breast Cancer Unit - co dla pacjentek z nowotworami piersi oznacza szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie.

- Naszym celem jest utworzenie kompleksowego szpitala onkologicznego, w którym chorzy z nowotworami będą mogli przejść wysokospecjalistyczne leczenie, począwszy od podejrzenia choroby, poprzez postawienie diagnozy po leczenie wraz z rehabilitacją - powiedział Marek Jutkiewicz, prezes zarządu Centrum.

O tym, że w Radomiu potrzebne jest miejsce, w którym pacjenci onkologiczni będą leczeni kompleksowo doskonale wie pani Barbara, ze Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii "Amazonki Dana". - To bardzo ważne, sama jestem pacjentkom onkologiczną z 20- letnim stażem. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Abym kiedyś mogła dostać się do lekarza, moi bliscy nocą zajmowali dla mnie kolejkę. Teraz jest podobnie. W październiku 2014 roku zapisałam się do onkologa w poradni chorób piersi, termin jaki mi wyznaczono to luty 2016 roku - mówi pani Barbara.

Docelowo ośrodek będzie dysponował 100 łóżkami dla pacjentów wymagających leczenia szpitalnego oraz 40 łóżkami znajdującymi się w hostelu.
Poza leczeniem nowotworów metodą chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, dostępne będzie też leczenie przy użyciu "noża gamma".

- Polega ono na wykorzystaniu promieniowania gamma, jako źródła energii terapeutycznej, którą ogniskuje się w obszarze zmienionego chorobowo mózgu. Pojedyncze wiązki promieni gamma niosą niewielka energię i nie powodują uszkodzenia tkanki, przechodzą przez nią, skupiając się w jednym, centralnym miejscu. Ich energia sumuje się prowadząc do zniszczenia nieprawidłowych komórek nowotworowych - tłumaczy profesor Mirosław Ząbek, dyrektor Centrum Gamma Knife w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie