MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duża tablica będzie wskazywać drogę na Piotrówkę

Barbara KOŚ
Aleksander Sawicki prezentuje obraz Piotrówki namalowany przez Włodzimierza Orła, a poniżej miejsce gdzie stanie drogowskaz - u zbiegu ulic Limanowskiego 42 i Przechodniej.
Aleksander Sawicki prezentuje obraz Piotrówki namalowany przez Włodzimierza Orła, a poniżej miejsce gdzie stanie drogowskaz - u zbiegu ulic Limanowskiego 42 i Przechodniej. B. Koś
Kolejna doskonała inicjatywa Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Tablica wskazująca drogę na Piotrówkę stanie niebawem u zbiegu ulic Limanowskiego 42 i Przechodniej w Radomiu.

- Zaprowadzi chętnych wprost na historyczne grodzisko - zapowiada Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Tablica o wymiarach półtora metra na dwa i pół metra zostanie ustawiona na trzech metalowych słupach nieopodal Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Limanowskiego 42. Jej rama będzie wykonana z aluminium, a na pokrytym cienką blachą podłożu, umieszczona zostanie obraz Piotrówki namalowany w kolorze sepii. Słupy będą solidne poprzez domieszkę żelbetonu. - Całość będzie miała charakter bilboardu - tłumaczy Aleksander Sawicki. - Autorem obrazu Piotrówki jest Włodzimierz Orzeł a projektu tablicy - Józef Nosowski.

HARMONOGRAM PRAC

Społecznicy mają już harmonogram prac przygotowawczych: wstępna konstrukcja stanie do 30 kwietnia, żelbetonowo - metalowa gotowa będzie do 30 maja. Cała tablica będzie odsłonięta 30 czerwca.

Tablica zyska jeszcze swój mniejszy odpowiednik przy ulicy Grodzisko. - Poprosimy właścicieli domków o zgodę - dodaje pan Aleksander.

Koszt tablicy wyniesie około sześciu tysięcy złotych. - Składamy właśnie wniosek o dotację z Urzędu Marszałkowskiego w ramach ogłoszonego konkursu na dofinansowanie inicjatywy kulturalnych - mówi Aleksander Sawicki. - Jeśli nie uda się nam uzyskać pieniędzy postaramy się by przeznaczyć na nią własne dochody. Z tym, że Społeczny Komitet nie ma ich w nadmiarze… Zobaczymy.

ODBUDOWA PIOTRÓWKI

Ustawienie tablic to końcowe zadanie Społecznego Komitetu, zaplanowane w programie porządkowania kolebki miasta, jaką jest grodzisko Piotrówka.
W 2002 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu u podnóża wzgórza stanął pamiątkowy kamień, a w końcu 2003 roku wybudowano schody na grodzisko oraz postawiono na nim trzy stylizowane, drewniane pale.

Na każdym z nich są tarcze herbowe ukazujące obecny herb Radomia i datę 1155 - wtedy po raz pierwszy nazwa naszego miasta pojawiła się w źródłach pisanych. Jest także krótki opis historii Piotrówki. Na najwyższym wzniesieniu stoi trzymetrowy, drewniany krzyż. By był lepiej widoczny ustawiono pod nim kamienny cokół. Przy krzyżu powstał brukowany placyk a wiedzie do niego utwardzona droga.
- Cieszę się kiedy widzę, że coraz więcej radomian kieruje się na Piotrówkę - podkreśla Aleksander Sawicki. - Czasem pytają o drogę przechodniów. Teraz się na pewno nie zgubią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie