Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dynamiczna informacja na dworcu PKP w Radomiu. Wyświetlacze, infokioski, nowe zegary i system nagłośnienia

jp
Podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami spółki PKP PLK i firmy Maxto.
Podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami spółki PKP PLK i firmy Maxto. PKP PLK
Wyświetlacze na peronach i w tunelu, infokioski, zegary i system nagłośnienia –  PKP Polskie Linie Kolejowe za ponad 6 milionów złotych zamontują na stacji Radom nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. W kwietniu przyszłego roku pasażerowie otrzymają komunikaty o odjazdach i przyjazdach pociągów na ekranach, infokioskach  i przez głośniki.  

W poniedziałek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała z firmą Maxto umowę o wartości 6,6 miliona złotych na montaż nowego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na stacji w Radomiu.

System dynamiczny

- System dynamicznej informacji pasażerskiej jest w pełni zintegrowany. Komunikaty wizualne i głosowe są podawane równocześnie. W przypadku zmian w rozkładzie jazdy, system jest aktualizowany. Zależy nam, by pasażer otrzymywał jak najszybciej bieżące informacje. Radom jest kolejną stacją na sieci kolejowej, na której PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadzają udogodnienia dla pasażerów – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe.

Do kwietnia przyszłego roku, na każdej z krawędzi radomskiego peronu zainstalowane zostaną dwustronne wyświetlacze z zegarami. Na peronach i w przejściu podziemnym będą infokioski. W tunelu wyświetlacze poinformują o przyjazdach i odjazdach pociągów. Pasażerowie, poza informacja wizualną, o odjeżdżających pociągach dowiedzą się dzięki systemowi komunikatów dźwiękowych.

Do końca roku wykonawca opracuje szczegółowy projekt nowego systemu. Określi gdzie zostaną zainstalowane wyświetlacze i głośniki oraz ile urządzeń zapewni dobry odbiór informacji Następnie, do połowy kwietnia 2020 roku, wykonane zostaną roboty oraz testy systemu.

System umożliwi pasażerom planowanie podróży oraz sprawdzanie aktualnych tablic odjazdów i przyjazdów pociągów w internecie. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej będzie działał podobnie jak w największych stacjach kolejowych w Polsce, między innymi w Warszawie Centralnej, Zachodniej, czy Wschodniej.

Radom z lepszą komunikacją

Spółka PKP PLK przekazała też inne dobre wiadomości dla podróżnych z Radomia.
W ramach prowadzonej inwestycji między Warką a Radomiem, PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują trzy nowe przystanki w obrębie miasta - przy ulicach Żółkiewskiego i Kozienickiej oraz Stara Wola Gołębiowska. Czwarty nowy przystanek, Radom Śródmieście, będzie zlokalizowany pod wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Żeromskiego. Budowa przystanku będzie wykonana w latach 2020-21.

Przypomnijmy, obecnie trwa gruntowna modernizacja linii kolejowej numer 8 na odcinku z Radomia do Warszawy. W ramach wielkiej inwestycji najwcześniej wykonano przebudowę stacji kolejowej Radom wraz z kilkukilometrowym odcinkiem torów w samym mieście, a także odcinka trasy z Warszawy Okęcie do Czachówka oraz częściowo z Czachówka do Warki. Po zakończeniu przebudowy stacji Radom wstrzymywano się za zakupem nowoczesnych urządzeń dynamicznej informacji kolejowej tłumacząc, że takie systemy zostaną zakupione w jednym przetargu dla wielu stacji modernizowanych w Polsce. Ostatecznie zdecydowano się ogłosić jednak przetarg dla samego Radomia. Spośród trzech ofert wybrano propozycję firmy Maxto.

Modernizacja linii kolejowej do 2021 roku

Podczas przygotowań do modernizacji całej linii kolejowej z Warszawy do Radomia nie planowano przystanku przy ulicy Żeromskiego. Pomysł jego budowy pojawił się w związku z modernizacją radomskiego lotniska cywilnego. Zdecydowano o budowie przystanku w miejscu skąd najbliżej jest do Portu Lotniczego i skąd będzie można dojechać do terminalu busem. Modernizacja całej linii kolejowej z Warszawy do Radomia ma się zakończyć w 2021 roku.

Obecnie trwa budowa odcinka z Warki do Radomia, co jest newralgiczną częścią całej inwestycji. Na tym odcinku trasa kolejowa poprowadzona jest nowym śladem, na całej długości powstanie drugi tor. Modernizacja tego odcinka wiązała się też z koniecznością budowy mostu na Pilicy. Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 135 min do 75 min. Po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pojadą z prędkością 160 kilometrów ma godzinę.

Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe i nowe urządzenia sterowania ruchem.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie