Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci i młodzież chętnie czytają poezję

/inia/
Uczniowie z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu.
Uczniowie z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników konkursu. MGBP Iłża
Nagrodzili zwycięzców konkursu Strofy Jesieni

Nagrodzeni:

Nagrody wręczała między innymi Maria Kondrat, emerytowana polonistka.
Nagrody wręczała między innymi Maria Kondrat, emerytowana polonistka.

Nagrody wręczała między innymi Maria Kondrat, emerytowana polonistka.

Nagrodzeni:

W kategorii poezja: I miejsce - Marcelina Kuc oraz Olimpia Occhipinta; II miejsce - Aleksandra Zapała oraz Dominika Korycka; III miejsce - Natalia Bochyńska, Jakub Barański i Natalia Polakowska.
W kategorii proza: I miejsce - Sylwia Bródka;II miejsce - Agnieszka Biernacka;III miejsce - Wiktoria Sielwanowska i Dagmara Kromer.
Konkurs recytatorski: Szkoły podstawowe: I miejsce - Julia Krakowiak z Jasieńca Iłżeckiego, Weronika Gut z Pakosławia, Natalia Wolska z Seredzic, Natalia Tusińska z Krzyżanowic i Jakub Pietrzak z Iłży; II miejsce - Patrycja Nowak z Seredzic, Klaudia Cieślikowska z Iłży, Katarzyna Dzik z Pakosławia, Anna Borkowska z Jasieńca Iłżeckiego; III miejsce - Wiktoria Chamerska z Iłży, Zuzanna Labęcka z Jasieńca Iłżeckiego i Zuzanna Kurys z Seredzic. Wyróżnienie - Aleksandra Pawełek z Iłży. Gimnazja: - I miejsce - Marcin Gulba; II miejsce - Wiktoria Sielwanowska; III miejsce - Dominika Tomaszewska. Wyróżnienia - Dagmara Kromer i Magdalena Ginał.

Już po raz 6 iłżecka biblioteka zorganizowała konkurs Strofy Jesieni. Rozstrzygnięcie odbyło się w czwartek 25 października w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.

- Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja poezji polskiej wśród dzieci i młodzieży - mówi Teresa Niewczas, dyrektor iłżeckiej biblioteki. - Umożliwiamy tym samym rywalizację poprzez świat doznań i wzruszeń, do odbioru ich własnych odczuć, interpretacji recytowanej poezji oraz popularyzację twórczości literackiej.

LUBIĄ POEZJĘ

Konkurs organizowany jest w formie recytacji oraz literackiej na wypowiedź: opowiadanie, esej, noweli. Tym razem do konkursu literackiego zgłosiło się 11 uczestników. Autorami prac była młodzież z iłżeckich szkół Podstawowej, Publicznego Gimnazjum Gminnego oraz z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych imienia Stanisława Staszica.

- Wpłynęły cztery eseje i siedem zestawów poezji - wylicza Teresa Niewczas. - Prace oceniała komisja w składzie: Adolf Krzemiński z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu Anna Skubisz-Szymanowska oraz poeta z Chwałowice Jan Czarnecki.

RECYTACJA TO ICH KONIK

Do konkursu recytatorskiego zgłosiło swój udział 35 uczestników. W recytacji wzięły udział uczniowie ze szkół z Błazin, Jasieńca Iłżeckiego, Krzyżanowic, Pakosławia, Seredzic, Iłży oraz Publicznego Gimnazjum Gminnego w Iłży. Najwięcej uczestników reprezentowało iłżecką szkołę. Młodzież recytowała strofy poezji znanych i mniej znanych polskich poetów, między innymi Adama Asnyka, Leopolda Staffa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Józefa Ratajczaka, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima czy Jana Czarneckiego rodzimego poety z Chwałowic.

- Poziom recytacji był wysoki a repertuar dobrany właściwie stosownie do wieku - mówi dyrektor.
Komisja pod przewodnictwem Marii Kondrat emerytowanej polonistki wyłoniła najlepszych recytatorów. Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę książkową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez organizatorów konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie