Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edward Kossoy kupił kolejne obrazy dla muzeum

Barbara Koś
Na razie obraz Maurycego Gottlieba widnieje w albumie niedługo wzbogaci naszą galerię – pokazuje  Adam Zieleziński, dyrektor muzeum imienia Jacka Malczewskiego
Na razie obraz Maurycego Gottlieba widnieje w albumie niedługo wzbogaci naszą galerię – pokazuje Adam Zieleziński, dyrektor muzeum imienia Jacka Malczewskiego Fot. Barbara Koś
Obrazy Maurycego Gottlieba, Jakuba Zuckera i Romana Kochanowskiego zakupił dla Muzeum imienia Jacka Malczewskiego Edward Kossoy, 97 letni radomianin zamieszkały w Szwajcarii.

Obraz Maurycego Gottlieba (1856 - 1879), najwybitniejszego artysty w kręgu kultury żydowskiej na ziemiach polskich w II połowie XIX wieku, ucznia Jana Matejki to"Portret na żółtym tle."

Dwa następne prace: "Stary port w Jaffie" oraz rysunek "Woltyżerka" to dzieła Jakuba Zuckera ( 1900 - 1969).
Artysta urodził się w Radomiu a dzieciństwo spędził w Palestynie. Uczył się w szkole sztuk pięknych w Jerozolimie. Po I wojnie światowej osiedlił się w Paryżu, a potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Odtąd mieszkał na przemian w Nowym Jorku i Paryżu. Po wojnie osiedlił się w Arcueil pod Paryżem. Malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i martwe natury.

.Spośród obrazów Romana Kochanowskiego ( 1857 - 1945) wybitnego pejzażysty( wystawę jego prac radomskie muzeum prezentowało przed dwoma laty) Edward Kossoy zakupił "Zielony pejzaż".

- Wartość wszystkich obrazów wynosi 50 tysięcy - mówi dyrektor Zielezinski.

Trzeba przypomnieć, że całkiem niedawno dzięki hojności darczyńcy ze Szwajcarii muzeum wzbogaciło się o obrazy Maurycego Trębacza (1861 - 1941), Franciszka Teodora Ejsmond (1859-1931), grafikę Henri Matisse'a ( 1869 - 1954), Mateusza Tokarskiego(1747 - 1807), Jana Konarskiego (1856 - 1918) i Aleksandra Dzigurskiego (1911 - 1995).

- Razem posiadamy już 14 dzieł zakupionych bądź podarowanych nam przez pana Kossoya- podkreśla Adam Zieleziński. - To już niezwykle cenna kolekcja, z której jesteśmy dumni.
Ofiarowane obrazy tak jak i pozostałe, wzbogacą prezentowaną już Kolekcję Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku.

Jak przypomina dyrektor Zieleziński, muzeum utrzymuje kontakt z Edwardem Kossoyem od czasu jego pobytów w Radomiu. Będąc w Radomiu w roku 2005 podczas jubileuszu stulecia "Chałubińskiego" oraz w roku 2007, sędziwy radomianin zwiedzał gmach muzeum, w którym mieścił się "Chałubiński".

Edward Kossoy, adwokat, filantrop, pisarz urodzony w 1913 roku w Radomiu, tutaj w roku 1930 ukończył Gimnazjum Państwowe imienia Tytusa Chałubińskiego. Cztery lata później na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał dyplom magisterski. Obecnie mieszka w Szwajcarii, lecz jego droga do tego kraju była drogą niezwykle ciężką: w latach 1939 -1941 przebywał w więzieniach i łagrach sowieckich skazany przez NKWD na 8 lat. W tamtym czasie stracił ojca, żonę i córkę. Wyszedł ze Związku Sowieckiego jako żołnierz armii generała Andersa. Po wojnie - najpierw w Izraelu, potem w Szwajcarii - jako adwokat specjalizował się w sprawach odszkodowań dla ofiar nazizmu. Mieszka i pracuje w Szwajcarii. Swoje życie Edward Kossoy opisał we wspomnieniach "Na marginesie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie