Fałszywy policjant okradł starszą kobietę. Oszuści wyłudzili...

  Fałszywy policjant okradł starszą kobietę. Oszuści wyłudzili oszczędności od radomianki

  ik

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Fałszywy policjant okradł starszą kobietę. Oszuści wyłudzili oszczędności od radomianki
  Kolejny przypadek oszustwa na "policjanta" miał miejsce w Radomiu. Mundurowi przestrzegają seniorów: "prawdziwy" funkcjonariusz nigdy nie poprosi was o pieniądze.
  Fałszywy policjant okradł starszą kobietę. Oszuści wyłudzili oszczędności od radomianki
  Po raz kolejny na terenie naszego miasta uaktywnili się oszuści działający metodą „na policjanta”. Wczoraj radomscy funkcjonariusze dostali sygnały o dwóch sytuacjach dotyczących oszukania seniorów z naszego miasta. W jednym z przypadków mężczyzna nie uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię, natomiast w drugim kobieta przekazała oszustom swoje oszczędności. Przypominamy, że o wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!

  Podał się za stróża prawa


  Do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zgłosiła się w środę kobieta, która padła ofiarą oszusta. Najpierw zadzwoniła do niej jakaś kobieta podająca się za krewną, ale seniorka jej nie poznała. Następnie zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta i twierdził, że poprzedni telefon to była próba oszustwa. Poinformował również kobietę, że do zakończenia sprawy potrzebne są pieniądze, które miała przekazać oszustom. 75-latka wypłaciła pieniądze z banku i pozostawiła w umówionym miejscu. Gdy zorientowała się, że została oszukana poinformowała policję.

  Policja otrzymała wczoraj również sygnał o podobnym zdarzeniu, jednak w tym przypadku mężczyzna nie uwierzył w opowiedzianą przez telefon historię. Schemat był podobny, najpierw zadzwonił fałszywy krewny, a później osoba podająca się za funkcjonariusza. Na szczęście 89-letni mężczyzna skontaktował się z prawdziwymi krewnymi i nie doszło do oszustwa.

  Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia.


  Nie bójmy się sprawdzać!


  Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, na przykład poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

  Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Żadna służba zajmująca się ściganiem oszustów nie działa w taki sposób, że żąda od seniora przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa.

  O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!

  ZOBACZ TAKŻE: Policjanci z Radomia przejęli ponad kilogram narkotyków

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>