MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria malarstwa w nowym kształcie

Barbara Koś
- Zapraszam do zwiedzania wystawy -  mówiła Paulina Szymalak, kurator ekspozycji na tle obrazu Stanisława Wyspiańskiego "Portret dziewczynki”, który powrócił właśnie z Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie.
- Zapraszam do zwiedzania wystawy - mówiła Paulina Szymalak, kurator ekspozycji na tle obrazu Stanisława Wyspiańskiego "Portret dziewczynki”, który powrócił właśnie z Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie. Barbara Koś
Różne style malarskie, różne techniki i konwencje zobaczyć można w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku wzbogaconej o nowe dzieła sztuki.
Przy obrazach Henryka Stażewskiego stanął Nikodem Popławski, fizyk pracujący w USA. Jako dziecko przebywał z rodzicami na plenerze malarskim i otrzymał
Przy obrazach Henryka Stażewskiego stanął Nikodem Popławski, fizyk pracujący w USA. Jako dziecko przebywał z rodzicami na plenerze malarskim i otrzymał od Henryka Stażewskiego piękny wiersz. Barbara Koś

Przy obrazach Henryka Stażewskiego stanął Nikodem Popławski, fizyk pracujący w USA. Jako dziecko przebywał z rodzicami na plenerze malarskim i otrzymał od Henryka Stażewskiego piękny wiersz.
(fot. Barbara Koś)

- To kolejna ale zarazem nowa odsłona wystawy prezentowanej od wielu lat w naszym muzeum - mówiła podczas wernisażu Paulina Szymalak, kierownik Działu Sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, kurator wystawy.

Powodem zorganizowania odnowionej Galerii był powrót do radomskiego muzeum obrazu "Portret dziewczynki" Stanisława Wyspiańskiego, który był wypożyczony jako depozyt Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie.

Nowa ekspozycja zawiera blisko sto prac, które ilustrują rozwój i najważniejsze zjawiska w malarstwie polskim dwóch poprzednich stuleci.

Galerię, jak wyjaśniała Paulina Szymalak, rozpoczynają artyści wywodzący się ze środowiska warszawskiego: klasycysta Antoni Blank, portrecista Józef Simmler, czy znany z satyrycznych ilustracji Franciszek Kostrzewski.

Dla regionu radomskiego ważni są "Monachijczycy", ze względu na kluczową postać Józefa Brandta związanego z Orońskiem. To Włodzimierz Łoś i Stanisław Wolski.

Środowisko monachijskie to również pejzaże Romana Kochanowskiego i portrety Olgi Boznańskiej, artystki identyfikowanej jednak głównie ze sztuką polskiego modernizmu przełomu XIX i XX wieku.

Młoda Polska to przede wszystkim prężnie działające środowisko artystów związanych z Krakowem.

- Pokazujemy prace Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Stanisława Wyspiańskiego oraz Leona Wyczółkowskiego - wymieniała Paulina Szymalak.

Awangardowe malarstwo okresu międzywojennego ilustrują martwe natury Henryka Stażewskiego i Aleksandra Rafałowskiego.

Polski formizm, którego teoria wyrosła na gruncie zachodnich zjawisk w sztuce: kubizmu, futuryzmu i ekspresjonizmu, możemy oglądać między innymi, w portretach Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Na ekspozycji obecne jest też nazwisko wielkiej indywidualności międzywojennego Zakopanego i Warszawy, Zofii Stryjeńskiej.

Wystawa "Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku", co podkreślił Adam Zieleziński, dyrektor
Muzeum - oparta jest przede wszystkim na zbiorach własnych Muzeum imienia Malczewskiego. Potem - na depozytach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz kolekcji prywatnej.
Wystawa czynna będzie do końca roku.

Obrazy ogląda Janusz Popławski, radomski artysta plastyk.
Obrazy ogląda Janusz Popławski, radomski artysta plastyk.


Barbara Koś

Obrazy ogląda Janusz Popławski, radomski artysta plastyk.

(fot. Barbara Koś)

Galeria malarstwa Polskiego XIX i XX wieku czynna będzie do końca roku.
Galeria malarstwa Polskiego XIX i XX wieku czynna będzie do końca roku. Barbara Koś

Galeria malarstwa Polskiego XIX i XX wieku czynna będzie do końca roku.
(fot. Barbara Koś)

Galeria malarstwa w nowym kształcie
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Galeria malarstwa w nowym kształcie
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie