Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Garbatka-Letnisko. Awaria cysterny z fosforem w Garbatce-Letnisko

KamZap
Fotografia przykładowa
W czwartek na linii kolejowej numer 26 na odcinku Dęblin – Radom biegnącej przez powiat kozienicki doszło do awarii wagonu, w którym przewożony był żółty fosfor. Świadkowie zgłosili do służb ratowniczych wydobywającą się z cysterny chmurę. Pociąg zatrzymano w Garbatce-Letnisko. Służby nie stwierdziły wycieku toksycznej substancji, ani zagrożenia dla otoczenia. Pociąg w trybie awaryjnym pojechał dalej na miejsce rozładunku.

W czwartek 7 maja straż pożarna w Kozienicach otrzymała zgłoszenie o chmurze niezidentyfikowanej jeszcze substancji wydobywającej się z jednego z wagonów pociągu w Garbatce-Letnisko. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w cysternie znajduje się żółty fosfor transportowany drogą kolejową z Kazachstanu. Fosfor jest substancją toksyczną. – Po przybyciu na miejsce zdarzenia nie stwierdzono wycieku. Mogła to być awaria zaworu, czego w tym momencie nie możemy stwierdzić z całą pewnością, jednak chmurę wydobywającą się z pociągu widziało trzech różnych świadków, więc zdarzenie uznaliśmy za faktyczne – mówił oficer prasowy KP PSP w Kozienicach Paweł Kowalski.

Jak podaje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wśród świadków były służby PLK, które zaobserwowały unoszącą się nad jednym z wagonów parę na linii kolejowej nr 26 na odcinku Dęblin – Radom koło Sieciechowa.

Jak informuje Paweł Kowalski strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, w którym nie stwierdzono fosforu. Na miejsce przybyła również grupa chemiczna, która również nie stwierdziła wycieku. Z powodu braku zagrożenia podjęto decyzję, żeby pociąg odjechał z trybie awaryjnym na miejsce rozładunku. ­– Na podstawie zeznań świadków możemy jednak przypuszczać, że w nie dużych ilościach fosfor z tego wagonu faktycznie się wydzielił – potwierdza Paweł Kowalski.

Jak wyjaśnia oficer prasowy KP PSP w Kozienicach fosfor przewożony jest w formie stałej, lecz znajduje się w zalewie. Ponadto wagon, w którym przewozi się taką substancję jest dwupłaszczowy, a w zewnętrznej warstwie cysterny znajduje się woda. – W sytuacji, gdy wody jest za mało fosfor mógł się za bardzo podgrzać i spalić na zewnątrz. Jest to jedna z możliwości – tłumaczył Paweł Kowalski.

W akcji brały udział trzy zastępy JRG z Kozienic, dwa zastępy OSP i cztery zastępy ratownictwa chemicznego z Radomia.

Jak informuje Martyn Janduła oprócz straży pożarnej teren zabezpieczała też Straż Ochrony Kolei i policja. Akcja służb spowodowała zmiany w komunikacji. Za dwa pociągi Kolei Mazowieckich relacji Dęblin – Radom uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Akcja służb zakończyła się o godzinie 21:30.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Pożar pustostanu przy Torowej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie