Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus u humanistów z Politechniki (zdjęcia)

Barbara Koś
Naukę na kierunkach: filologia polska, angielska i germańska podjęło razem 120 studentów.
Naukę na kierunkach: filologia polska, angielska i germańska podjęło razem 120 studentów. Fot. Barbara Koś
Inauguracja w Auli Głównej przy ulicy Chrobrego miała uroczysty charakter. Po raz pierwszy bowiem rozpoczął tu pracę Instytut Filologiczno - Pedagogiczny, czyli zalążek Wydziału Humanistycznego Politechniki Radomskiej.

Naukę na kierunkach: filologia polska, angielska i germańska podjęło razem 120 studentów. Kadrę dydaktyczną i studentów powitał w murach Politechniki rektor Mirosław Luft: - Chciałbym abyście się prędko zaaklimatyzowali w naszej uczelni - życzył.

Profesor Dariusz Trześniowski, wieloletni wykładowca Wydziału Humanistycznego UMCS i dyrektor Instytutu Filologiczno- Pedagogicznego przedstawił najpierw kadrę swojej placówki. Trzema zakładami pokierują: Przemysław Łozowski - Zakład Filologii Angielskiej, Beata Kasperowicz - Stążka - Zakład Filologii Germańskiej i Dariusz Trześniowski - Zakład Filologii Polskiej.

- W pracy naukowej stawiamy sobie wszyscy trzy cele - mówił profesor Trześniowski. - Po pierwsze: podtrzymywać lokalne tradycje historyczne i kulturalne Radomia, uwzględniając istnienie w tym mieście trzech kultur: polskiej, żydowskiej i niemieckiej. Po drugie - organizować ogólnopolskie konferencje i sympozja naukowe poświęcone twórcom tej ziemi, jak Witold Gombrowicz czy Bolesław Leśmian. A po trzecie, otwierać się na świat poprzez kontakty z naukowcami innych krajów.

- Będziemy też uczestniczyć w działaniach kulturalnych, które się tutaj toczą i są znakiem rozpoznawczym Radomia - podkreślił dyrektor Trześniowski. - Wyciągamy rękę do Kolegium Licencjackiego UMCS, do Kolegium Nauczycielskiego, do Wyższego Seminarium Duchownego i do Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Chcemy współpracować z muzeami i wszystkimi placówkami kulturalnymi.

Potem studenci złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy z rąk dyrektora. Trześniowskiego i jego zastępcy, Ewy Kołodziejczyk. Wykład inauguracyjny "Jan Kochanowski: polskość i europejskość" wygłosił profesor Dariusz Chemperek, znany wykładowca filologii polskiej UMCS.

Życzenia pomyślnej pracy naukowe i dydaktycznej przekazał w imieniu władz Radomia wiceprezydent Ryszard Fałek. W imieniu studentów dobrą naukę zapowiedziała Katarzyna Osińska z I roku filologii polskiej. Uroczyście zabrzmiał "Gaudeamus" w wykonaniu chóru Politechniki Radomskiej pod dyrekcją Ryszarda Balmowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie