Gigantyczne podwyżki rachunków za śmieci. Mieszkańcy zapłacą...

  Gigantyczne podwyżki rachunków za śmieci. Mieszkańcy zapłacą nawet 100 procent więcej za odbiór odpadów

  Izabela Kozakiewicz

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Gigantyczne podwyżki rachunków za śmieci. Mieszkańcy zapłacą nawet 100 procent więcej za odbiór odpadów
  W Grójcu nowe i wyższe o ponad 100 procent opłaty za odbiór śmieci obowiązują już od 1 grudnia. W Szydłowcu mieszkańcy zapłacą więcej od 1 stycznia. Wiele gmin jeszcze nie ustaliło nowych opłat, ale wiadomo, że należy się spodziewać ich drastycznego wzrostu. To pokłosie podwyżki opłaty środowiskowej narzuconej przez rząd, rosnących kosztów paliw, energii i pracy.
  Gigantyczne podwyżki rachunków za śmieci. Mieszkańcy zapłacą nawet 100 procent więcej za odbiór odpadów
  Grójec należy do związku „Natura”, który organizuje wywóz odpadów w ośmiu gminach, większości powiatu grójeckiego i gminy Promna w powiecie białobrzeskim. Od 1 grudnia mieszkańcy miesięcznie za odbiór odpadów segregowanych płacą 21 złotych, wcześniej było to 10 złotych. Za odpady zmieszane zaś 32 złote, do tej pory było to 15 złotych.

  Większa opłata środowiskowa


  Skąd ponad 100 procentowa podwyżka?
  - Od 1 stycznia tego roku wzrosła tak zwana opłata marszałkowska za składowanie odpadów. Płacimy więcej za oddawanie odpadów do Radkomu w Radomiu - mówi Jacek Stolarski, dyrektor biura związku „Natura”. - Do tej pory tę różnicę pokrywały ze swoich budżetów samorządy, ale dłużej już nie mogą tego robić.

  Opłata za składowanie odpadów jest ustalana przez rząd. Od 1 stycznia 2018 roku wzrosła aż o 40 procent. Tyle więcej płaci radomski Radkom , ale podniósł też opłatę dla gmin, które dostarczają na składowisko odpady od swoich mieszkańców. W przypadku na przykład „Natury” ta stawka w 2018 roku wzrosła z 120 do 170 złotych za tonę w przypadku śmieci segregowanych i do 140 złotych za tonę odpadów zmieszanych. W 2019 będzie to odpowiednio 220 i 170 złotych za tonę.

  Do tego doszły jeszcze większe koszty paliwa i energii, wzrosła płaca minimalna. Firma, która do końca listopada odbierała odpady z gmin związku „Natura” wypowiedziała umowę, a te które złożyły oferty w nowym przetargu zaproponowały dużo wyższe ceny niż w latach poprzednich.

  Ceny będą rosnąć


  W takiej samej sytuacji są wszystkie gminy, które w tym roku muszą wybrać firmy, które będą odbierały śmiecie od mieszkańców. W gminie Szydłowiec od 1 stycznia mieszkańcy za odbiór śmieci segregowanych zapłacą 10 złotych, teraz opłata wynosi 6 złotych. Za odpady zmieszane trzeba będzie płacić zaś 20 zamiast 10 złotych. Na etapie wyboru nowej firmy odbierającej odpady jest na przykład Stara Błotnica. - Boję się, jakie będą ceny. Słucham sąsiadów i wiem, że u nich oferty są znacznie wyższe niż do tej pory - przyznaje Marcin Kozdrach, wójt Starej Błotnicy.

  W części gmin z problemem zmierzą się w połowie roku. Białobrzegi na przykład mają umowę do sierpnia 2019 roku. Stawek dla mieszkańców nie podniesiono, ale gmina dopłaciła firmie odbierającej odpady od mieszkańców 200 tysięcy złotych. W Radomiu umowy obowiązują do czerwca przyszłego roku. Miasto w tym roku do odbioru odpadów dopłaciło dwa miliony złotych.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Łukash zagrał w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?
  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA


  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]


  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]

  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!

  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?
  Zobacz, jak igrali ze śmiercią w podradomskim Natolinie. Mężczyzna podniósł szlaban, a samochody przejechały tuż przed pociągiem  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (27)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (27) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo