Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głowaczów będzie miastem od poniedziałku, 1 stycznia 2024 roku. Urząd Gminy przygotował już nowe tablice, pieczątki i dokumenty

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Już 1 stycznia 2024 roku Głowaczów będzie znowu miastem.
Już 1 stycznia 2024 roku Głowaczów będzie znowu miastem. Urząd Gminy Głowaczów
Już 1 stycznia 2024 roku Głowaczów odzyska prawa miejskie utracone po powstaniu styczniowym w 1869 roku. Władze samorządowe przygotowały już wszystkie związane z tym dokumenty, tablice i pieczątki.

Głowaczów miastem od 1 stycznia 2024 roku

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku, w sprawie nadania miejscowościom statusu miasta, od 1 stycznia 2024 roku Głowaczów znów będzie miastem.

Czy władze samorządowe przygotowały się na związane z tym zmiany? Takie pytanie postawiliśmy Hubertowi Czubajowi, wójtowi gminy Głowaczów.

- Tak, pod względem formalnym i organizacyjnym jesteśmy już przygotowani do zmiany statusu miejscowości. Wiązało się to ze zmianami w regulaminach gminy, a wkrótce miasta, oraz przygotowaniem odpowiednich tablic na gmachu Urzędu, pieczątek oraz stron internetowych - odpowiada gospodarz Głowaczowa.

Czy gmina będzie w jakiś szczególny sposób świętować odzyskanie praw miejskich?

- Oczywiście zabiegaliśmy o status miasta i cieszymy się, że go nam przyznano. Nie urządzamy jednak z tej okazji żadnych hucznych obchodów. Mamy bardzo ambitne plany inwestycyjne na nadchodzący rok, wymagające rozsądnego wydawania pieniędzy. Sądzę, że w nadchodzącym roku będzie jeszcze nie jedna okazja, żeby uczcić miejski status Głowaczowa - wyjaśnia Hubert Czubaj.

Pytany o korzyści i skutki zmiany statusu miejscowości wójt stwierdził, że na pewno zmieni się sposób postrzegania miejscowości.

- Dla mieszkańców Głowaczowa niewiele się zmieni. Przede wszystkim jednak przywrócenie praw miejskich to sprawa prestiżu i wizerunku naszej miejscowości - powiedział wójt.

Przypomnijmy, że starania o odzyskanie statusu miejskiego rozpoczęły się na początku 2023 roku. Wojewoda mazowiecki skierował do władz samorządowych informację o możliwości przywrócenia praw miejskich niektórym miejscowościom.

Radni Głowaczowa postanowili skorzystać z tej szansy. Podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących przywrócenia miejscowości Głowaczów statusu miasta. Konsultacje takie odbyły się na przełomie lutego i marca. Za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 517 osób, czyli 74,39 procenta głosujących.

Na sesji 29 marca radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych za pośrednictwem wojewody o przywrócenie miejscowości Głowaczów statusu miasta.

Już na początku maja wojewoda pozytywnie zaopiniował wniosek Rady Gminy Głowaczów o przywrócenie tej miejscowości statusu miasta, a ostateczna decyzja została ogłoszona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 lipca.

Gmina Głowaczów liczy obecnie około 7,2 tysiąca mieszkańców, z czego w Głowaczowie mieszka około 800 osób.

Miasto Głowaczów zostało założone w 1445 roku przez Sędziwoja Głowacza Leżeńskiego, herbu Nałęcz, na gruntach wsi Leżenice, za zezwoleniem księcia mazowieckiego Bolesława, na prawie chełmińskim. Głowaczów był ośrodkiem garncarstwa, w którym wywarzane były przede wszystkim tak zwane siwaki, czyli naczynie gliniane, nieszkliwione, w kolorze szarym, stalowosiwym lub czarnym. Mieszkańcy zajmowali się również handlem i tkactwem.

W 1576 roku w Głowaczowie przebywał król Stefan Batory, który zatrzymał się w mieście jadąc do Radomia by potwierdzić przywileje dla szlachty.

Głowaczów utracił prawa miejskie w 1869 roku. Kiedy przestał być miastem, został przyłączony do Gminy Lipa.

Głowaczów został poważnie zniszczony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. W 1949 roku została utworzona Gmina Głowaczów z siedzibą w Głowaczowie. Wcześniej Głowaczów był siedzibą Gminy Mariampol.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie