Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głowaczów może odzyskać prawa miejskie. Rada Gminy podjęła uchwałę, żeby wysłać wniosek w tej sprawie do ministerstwa spraw wewnętrznych

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Na sesji Rady Gminy w Głowaczowie radni postanowili złożyć wniosek w sprawie przywrócenia praw miejskich tej miejscowości.
Na sesji Rady Gminy w Głowaczowie radni postanowili złożyć wniosek w sprawie przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. glowaczow.posiedzenia.pl
Głowaczów jest jedną z miejscowości regionu radomskiego, która rozpoczęła procedurę w sprawie przywrócenia mu statusu miasta. Na sesji Rady Gminy większość radnych podjęła stosowną uchwałę.

Radni chcą przywrócenia praw miejskich Głowaczowa

Głowaczów może odzyskać prawa miejskie. W tej sprawie wypowiedziała się Rada Gminy. Na sesji w środę 29 marca radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie miejscowości Głowaczów statusu miasta.

Rada Gminy Głowaczów uchwaliła, że mając na uwadze wyniki konsultacji z mieszkańcami gminy Głowaczów, Rada Gminy pozytywnie opiniuje starania w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Głowaczowa. Rada postanowiła zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody mazowieckiego z wnioskiem w tej sprawie.

Radni przyjęli uchwałę zdecydowaną większością głosów; 14 radnych była za przyjęciem uchwały a jeden radny przeciw.

Hubert Czubaj, wójt gminy Głowaczów podjął się, że osobiście przekaże wniosek o przywrócenie praw miejskich do wojewody następnego dnia po sesji Rady Gminy. Dodał, że ma nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku Rady Gminy i że będzie zabiegał o taką decyzję. Mówił także, że gmina będzie starała się o przywrócenie posterunku policji w Głowaczowie.

Na sesji radny Grzegorz Wysocki pytał między innymi, czy to prawda, że prawa miejskie wejdą z początkiem roku. Wójt potwierdził, że tak.

Przypomnijmy, że konsultacje społeczne, dotyczące przywrócenia miejscowości Głowaczów statusu miasta odbyły się w gminie od 20 lutego do 3 marca. Za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 517 osób, czyli 74,39 procenta głosujących.

Dodajmy, że gmina Głowaczów liczy obecnie około 7,2 tysiąca mieszkańców, z czego w Głowaczowie mieszka około 800 osób.

Miasto Głowaczów zostało założone w 1445 przez Sędziwoja Głowacza Leżeńskiego, herbu Nałęcz, na gruntach wsi Leżenice, za zezwoleniem księcia mazowieckiego Bolesława, na prawie chełmińskim. Głowaczów był ośrodkiem garncarstwa, w którym wywarzane były przede wszystkim tak zwane siwaki, czyli naczynie gliniane, nieszkliwione, w kolorze szarym, stalowosiwym lub czarnym. Mieszkańcy zajmowali się również handlem i tkactwem.

W 1576 roku w Głowaczowie przebywał król Stefan Batory, który zatrzymał się w mieście jadąc do Radomia by potwierdzić przywileje dla szlachty.

Głowaczów utracił prawa miejskie w 1869 roku. Kiedy przestał być miastem został przyłączony do Gminy Lipa.

Głowaczów został poważnie zniszczony podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. W 1949 roku została utworzona Gmina Głowaczów z siedzibą w Głowaczowie. Wcześniej Głowaczów był siedzibą Gminy Mariampol.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie