Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głowaczów może odzyskać prawa miejskie. W gminie odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Większość popiera projekt. Zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Mieszkańcy gminy Głowaczów wzięli udział w konsultacjach społecznych.
Mieszkańcy gminy Głowaczów wzięli udział w konsultacjach społecznych. Urząd Gminy Głowaczów
Głowaczów jest jedną z miejscowości regionu radomskiego, która rozpoczęła procedurę w sprawie przywrócenia mu statusu miasta. Zakończyły się właśnie konsultacje społeczne. Większość osób opowiedziała się za tym pomysłem.

Konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich Głowaczowa

Głowaczów może odzyskać prawa miejskie. W taj sprawie w gminie przeprowadzono konsultacje społeczne.

Głowaczów uzyskał lokację miejską w 1445 roku. Utracił ją po powstaniu styczniowym, w 1869 roku na podstawie decyzji cara.

W ubiegłym roku wojewoda mazowiecki skierował do władz samorządowych informację o możliwości przywrócenia praw miejskich niektórym miejscowościom. Radni Głowaczowa postanowili skorzystać z tej szansy. Na sesji Rady Gminy jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących przywrócenia miejscowości Głowaczów statusu miasta.

Następnie, 17 lutego Hubert Czubaj, wójt Gminy Głowaczów wydał w tej sprawie zarządzenie i ogłosił przeprowadzenie konsultacji w terminie od 20 lutego do 3 marca.

- Radni byli zgodni w sprawie rozpoczęcia starań o przywrócenie praw miejskich naszej miejscowości. Jeśli wyniki konsultacji będą pomyślne, a sądzę, że tak, to na sesji Rady Gminy w połowie marca, radni zdecydują w sprawie wysłania wniosku w tej sprawie, do ministra spraw wewnętrznych za pośrednictwem wojewody - powiedział nam Hubert Czubaj, wójt Gminy Głowaczów.

Pytany o korzyści i skutki zmiany statusu miejscowości wójt ocenił je na możliwe do realizacji.

- Ewentualne koszty zmiany statusu miejscowości nie są wygórowane i sądzę, że gmina może je ponieść ze swojego budżetu. Dla mieszkańców Głowaczowa niewiele się zmieni. Przede wszystkim jednak przywrócenie praw miejskich to sprawa prestiżu i wizerunku naszej miejscowości - powiedział wójt.

Konsultacje społeczne przeprowadzono w formie ankiet. Mieszkańcy gminy mieli w nich wyrazić poparcie lub sprzeciw w sprawie przywrócenia miejscowości Głowaczów statusu miasta. Ankiety można było wrzucać do urny ustawionej w Urzędzie Gminy lub przysłać na internetową skrzynkę podawczą ePUAP.

Konsultacje zakończyły się w piątek 3 marca. Ich wynik poznaliśmy w poniedziałek 6 marca. Oto najważniejsze wnioski z protokołu.

W Konsultacjach wzięło udział 695 osób, co stanowi 12,05 procenta mieszkańców gminy uprawnionych do oddania głosów.

Za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się 517 osób, czyli 74,39 procenta głosujących, a przeciw opowiedziało się 149 osób, co stanowi 21,44 procenta głosujących.

Pozostałe osoby albo wstrzymały się od głosu, albo oddało głosy nieważne.

Dodajmy, że gmina Głowaczów liczy obecnie około 7,2 tysiąca mieszkańców.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie