Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gniewoszów. W Wysokim Kole będzie inscenizacja bitwy pod Zborowem z 1649 roku. Szykuje się dwudniowa impreza pełna atrakcji

KZ
Gmina Gniewoszów zaprasza na Inscenizację Bitwy pod Zborowem z 1649 roku, która odbędzie się w dniach 7-8 lipca na plantach za kościołem w Wysokim Kole. Oprócz samej rekonstrukcji bitwy w ciągu dwudniowej imprezy czekać będzie szereg innych atrakcji takich jak: turniej szabli i fechtunku, pokaz musztry polskich dragonów, turniej łuczniczy oraz koncert.

Impreza została podzielona na dwa dni, a jej początek zaplanowano na sobotę 7 lipca w samo południe. Wtedy odpalona zostanie salwa armatnia na rozpoczęcie wydarzenia, a także odbędzie się powitanie grup rekonstrukcyjnych. Przez kolejne godziny będziemy świadkami m.in. turnieju szabli i fechtunku, pokazu musztry autoramentu polskiego, czyli dragonów, turnieju łuczniczego, pokazu jazdy pancernej w wykonaniu Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej, a także turnieju kawaleryjskiego. Inscenizacja bitwy pod Zborowem rozpocznie się o godz. 18:30. Natomiast po bitwie przyjdzie czas na koncert „O Kozackiej doli…” w wykonaniu Bohuna z zespołem.

W niedzielę o 12:00 odbędzie się uroczysta msza polowa, a także poświęcenie i przekazanie chorągwi Mikołaja Gniewosza. O 13:30 dr. hab. Dariusz Kupisz wygłosi prelekcje na temat historii Mikołaja Gniewosza i jego rodziny. O 14:00 rozpocznie się druga część inscenizacji bitwy pod Zborowem. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godz. 15:00.

Gmina Gniewoszów. W Wysokim Kole będzie inscenizacja bitwy pod Zborowem z 1649 roku. Szykuje się dwudniowa impreza pełna atrakcji

Z kart historii

Bitwa pod Zborowem (15-16 sierpnia 1649) – Podczas powstania Bohdana Chmielnickiego spiesząca z odsieczą oblężonym w Zbarażu 15-tys. armia polska pod wodzą króla Jana Kazimierza została otoczona przez przeważające siły kozacko-tatarskie pod Zborowem. W pierwszej fazie bitwy Tatarzy razili chorągwie jazdy polskiej i chociaż atak nieprzyjaciela został odparty, to jednak położenie armii królewskiej było bardzo trudne. Janowi Kazimierzowi udało się jednak zawrzeć porozumienie z chanem tatarskim Islam Girejem, który zmusił Chmielnickiego do zawarcia ugody.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie