Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Iłża: żołnierskie zmagania uczniów z Chwałowic (zdjęcia)

R
Po raz kolejny odbył się letni obóz sprawnościowo-kondycyjny klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Chwałowicach.
Po raz kolejny odbył się letni obóz sprawnościowo-kondycyjny klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Chwałowicach. szkoła
Po raz kolejny odbył się letni obóz sprawnościowo-kondycyjny klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Chwałowicach.
Obóz mundurowy szkoły w Chwałowicach

Obóz mundurowy szkoły w Chwałowicach

Stało się już tradycją, że w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach dwa razy w roku szkolnym odbywają się obozy sprawnościowo-kondycyjne - w odsłonie letniej i zimowej.

W tym roku letnie manewry rozegrały się w dniach 27 - 29 maja. Po dotarciu na teren Nadleśnictwa Marcule uczniowie zajęli się budową obozu - rozbijaniem namiotów, ogradzaniem obozowiska, wyznaczaniem kącika sanitarnego, a także tworzeniem centrum dowodzenia. Potem dyrektor szkoły Marek Gierasiński, poprowadził uroczysty apel rozpoczynający manewry.

Uczniowie zostali uprzednio podzieleni na drużyny, wyznaczono dowódców drużyn, jak również dowódcę plutonu sprawującego pieczę nad wszystkimi uczniami.

- Drużyny wykonały własne flagi, znak, hasło, a nawet wymyśliły piosenkę. Było zabawnie i twórczo, niektóre pomysły zadziwiły nawet samych autorów. Efekty pracy zaprezentowane zostały podczas tzw. pogodnego wieczoru, którego nazwa szczególnie adekwatnie odnosiła się do rzeczywistości, ponieważ w ciągu dnia aura fundowała dodatkowe "zadania na miarę żołnierza" - relacjonuje Marek Sępioł ze szkoły w Chwałowicach.

Dużym zaangażowaniem wykazali się również nauczyciele, przygotowując dla uczniów grę terenową (wśród zadań np. transport rannego na wykonanych noszach, rozpoznawanie darów lasu, zawody łucznicze przy użyciu własnoręcznie zrobionej broni), a także quiz przyrodniczo-geograficzny. Stałym punktem obozów są manewry nocne, które szczególnie zapadają w pamięci uczniom pierwszych klas.

Na obozie nie zabrakło gości. Organizacja paramilitarna "Strzelec" z Lipska, wspólnie z porucznikiem Tadeuszem Pękałą, pomagała w organizacji biegów na orientację, zajęć dotyczących udzielania pierwszej pomocy, survivalu, rozpoznawania topografii terenu, budowy i obsługi broni, taktyki maskowania się.

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przeprowadzili z kolei zajęcia z samoobrony. O faunie i florze leśnej ciekawie opowiadali pracownicy Nadleśnictwa Marcule. Dodatkową atrakcją dającą wysoki poziom adrenaliny był paintball.

W ostatnim dniu obozu uczniowie i nauczyciele pomaszerowali do pomnika na Piotrowym Polu. Odbył się tam uroczysty apel, podczas którego oddano hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej i przypomniano historię bitwy, która rozegrała się w tym miejscu w 1944r. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w pracach porządkowych przy pomniku oraz XIV stacji leśnej Drogi Krzyżowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie