Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kowala. Za nami kolejna Sztafeta Niepodległościowa. Biegłeś? Znajdź się na zdjęciu!

Łukasz Kościelniak
W Sztafecie Niepodległości mógł wziąć udział każdy chętny mieszkaniec gminy Kowala.
W Sztafecie Niepodległości mógł wziąć udział każdy chętny mieszkaniec gminy Kowala. Łukasz Kościelniak
Święto Niepodległości uczcili również mieszkańcy gminy Kowala. Już po raz kolejny 11 listopada na terenie gminy pobiegła Międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległościowa.

Sztafeta Niepodległościowa to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego promujący nowoczesną formę patriotyzmu i wolontariatu, angażujący i integrujący całą społeczność lokalną, ukazujący alternatywny sposób spędzania wolnego czasu. Sztafeta miała na celu uczczenie Dnia Niepodległości oraz promowanie patriotyzmu zarówno wśród młodych i starszych pokoleń.

Bieg dla wszystkich

W imprezie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Kowala, niezależnie od wieku. Do biegu mogli przyłączyć się w każdym momencie. Osoby, które z różnych względów nie mogły pobiec, ale chciały uczestniczyć w całym wydarzeniu mogły przejechać trasę autobusem.

- Już po raz kolejny przez Sztafetę Niepodległości chcemy uczcić ten ważny dla naszego kraju dzień. Cieszę się, że tyle osób wzięło udział w imprezie. Zadaniem nas, czyli starszych pokoleń jest przekazywanie wiedzy o tym wydarzeniu młodszym pokoleniom. Musimy pamiętać o osobach, które przelały krew za to, żebyśmy my teraz mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju - powiedział Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala.

Trasa wiodła przez miejscowości w gminie Kowala. O godzinie 11 odbyło się uroczyste rozpoczęcie pod tablicą upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w centrum Kowali. O 11:11 sztafeta uroczyście wyruszyła spod Pomnika lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Kowali. Pierwszym przystankiem był Pomnik Powstańców poległych 21 sierpnia 1863 roku w bitwie pod Kowalą. Tam złożono kwiaty oraz wpasowano kolejny kamień pamięci. O 12 wspólnie odśpiewano hymn w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu".

Historyczna trasa

W sumie na trasie było siedem przystanków. Uczestnicy między innymi oddali hołd poległym przy stacji kolejowej w Rożkach. Przypomnijmy, że 12 października 1942 roku hitlerowcy powiesili 15 członków ruchu oporu. Zakończenie sztafety odbyło się w Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Trablicach, gdzie złożono kwiaty. O część artystyczną zadbali natomiast uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali.

Cała trasa poniedziałkowego biegu liczyła około dziewięciu kilometrów.

**MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub

Facebook Echo Dnia Powiat Radomski

**

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie