Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Przyłęk uczciła pamięć bohaterskiego pilota z II wojny światowej (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Odnowiony krzyż przymocowano do nowego pomnika
Odnowiony krzyż przymocowano do nowego pomnika Piotr Kutkowski
Nowy pomnika na grobie kapitana Tadeusza Sędzielowskiego. Jego imię nadano też gimnazjum w Wólce Zamojskiej.

Bronił polskiego nieba

Sztandar został poświęcony przez księży Henryka Burzyńskiego i Kazimierza Tynkowskiego (z prawej)

Sztandar został poświęcony przez księży Henryka Burzyńskiego i Kazimierza Tynkowskiego (z prawej)

Sztandar został poświęcony przez księży Henryka Burzyńskiego i Kazimierza Tynkowskiego (z prawej)

Bronił polskiego nieba

Kapitan pilot Tadeusz Sędzielowski we wrześniu 1939 roku dowodził 122 eskadrą dywizjonu myśliwskiego w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie. Od 6 września dywizjon stacjonował na lotnisku w Hrubieszowie, mając za zadanie patrolowanie odcinka Wisły od Dęblina po Solec. Autorzy książki "Polskie eskadry w latach 1918-1939" podali, że 8 września cały dywizjon wystartował przeciwko wyprawie bombowej w rejonie Puław. Zdaniem autorów bombowców nie udało się dogonić, a dywizjon został ostrzelany przez własną artylerię przeciwlotniczą. Stracił 4 samoloty, kapitan Sędzielowski miał być jednym z dwóch pilotów, którzy wówczas zginęli. Wersja ta, choć nadal krąży między innymi w internecie, okazała się nieprawdziwa. Obecnie wiadomo, że 7 września Tadeusz Sędzielowski stoczył powietrzną walkę z trzema niemieckimi samolotami i zginął w roztrzaskanym samolocie. Pochowano go najpierw na miejscu tragedii, stawiając na jego mogile brzozowy krzyż. Potem ciało zostało przeniesione na cmentarz w Łagowie.

Gdy przed niespełna rokiem z cmentarza w Łagowie z grobu kapitana Tadeusz Sędzielowskiego zniknął metalowy krzyż, stojący tam od początku II wojny światowej, pojawiły się pogłoski, że zniknął bezpowrotnie.

Wykonany z dźwigara skrzydła samolotu P-11, zestrzelonego przez Niemców zabrała jednak za przyzwoleniem władz gminy Przyłęk, ekipa telewizyjnego programu historycznego "Było nie minęło", aby poddać go renowacji. Zajmował się tym Wojciech Tomaszewski, dawny pilot wojskowy, a obecnie linii lotniczych, zaś prace renowacyjne wykonywano w warsztatach LOT.

NOWY POMNIK

Po kilku miesiącach odnowiony krzyż powrócił do gminy Przyłęk, w niedzielę na cmentarzu w Łagowie odbywały się uroczystości jego ponownego odsłonięcia. Tyle, że stanął on już nie w ziemi, a został umocowany na postawionym przez gminę pomniku. Jego motywem przewodnim jest lotnicza szachownica, z ułamanym, jednym polem. Pod nim znajduje się napis upamiętniający jeszcze jednego żołnierza, który tu spoczywa - nieznanego z nazwiska sapera, który poległ w 1945 roku podczas rozminowywania.

Niedzielna uroczystość zgromadziła nie tylko mieszkańców gminy, ale też przedstawicieli wojska, kombatantów,. Odprawianą przez księży Kazimierza Tynkowskiego i Henryka Burzyńskiego msze polową na cmentarzu w Łagowie uświetniła obecność pocztów sztandarowych, kompanii reprezentacyjnej wojska, również harcerzy. Byli także autorzy programu "Było nie minęło" oraz inicjator renowacji krzyża i projektant pomnika, Wojciech Tomaszewski.

- Cieszę się, że krzyż znowu jest na swoim miejscu i ze znowu upamiętnia imię kapitana Tadeusza Sędzielowskiego - mówił nam.

Zadowolenia nie ukrywał też obecny w Łagowie krewny Tadeusz Sędzielowskiego, emerytowany lekarz z Milanówka koło Warszawy Maciej Żuławski.

SZTANDAR I IMIĘ

Imię lotnika od niedzieli nosi także gimnazjum w Wólce Zamojskiej, szkoła też od tego dnia ma nowy sztandar. Z tej okazji uczestnicy uroczystości wbijali w niego gwoździe, mogli zobaczyć program patriotyczny w wykonaniu uczniów, a także wysłuchać wystąpień zaproszonych gości. Dla ciała był żołnierska grochówka.

Kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową
Kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową

Kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie