MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rusinów. Pogrzeb Marii Pęzik, śpiewaczki ludowej z Gałek Rusinowskich

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W czwartek 17 lutego odbył się w Nieznamierowcach w gminie Rusinów pogrzeb Marii Pęzik.
W czwartek 17 lutego odbył się w Nieznamierowcach w gminie Rusinów pogrzeb Marii Pęzik. Urząd Gminy w Rusinowie
Z udziałem rodziny, mieszkańców gminy Rusinów, a także przedstawicielami Muzeum Wsi Radomskiej i Urzędu Gminy Rusinów w czwartek 17 lutego pożegnano Marię Pęzik. Zmarła śpiewaczka ludowa spoczęła na cmentarzu w Nieznamierowicach.

Pogrzeb Marii Pęzik, śpiewaczki ludowej z Gałek Rusinowskich

Msza święta za duszę zmarłej Marii Pęzik odbyła się 17 lutego o godzinie 12.30 w kościele pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Nieznamierowicacach w gminie Rusinów. Artystkę ludową przyszły pożegnać nie tylko najbliżsi, sąsiedzi, członkowie zespołu ludowego, ale i dyrekcja Muzeum Wsi Radomskiej, delegacja z Urzędu Gminy. Po mszy świętej zmarła spoczęła na miejscowym cmentarzu.

Maria Pęzik zmarła 14 lutego, miała 79 lat. Była wybitnie utalentowaną śpiewaczką ludową z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem artystycznym. Maria Pęzik była wieloletnią członkinią zespołu ludowego "Gołcunecki" z Gałek Rusinowskich. Śpiewała w regionalnej gwarze przy wykorzystaniu techniki typowej dla muzyki wiejskiej. Jej bogaty repertuar obejmował pieśni związane z obrzędowością rodzinną oraz rokiem liturgicznym, towarzyszące pracom domowym i polowym, kołysanki, ballady, a także niezliczoną ilość przyśpiewek.

Wychowała się we wsi, w której śpiew stanowił nierozerwalną część codziennego życia, co znacząco wpłynęło na jej osobowość. Naturalną formą wypowiedzi była dla niej muzyka. Przy niej też wyraźnie ożywała, a jej nogi wręcz "rwały się" do tańca. Pod koniec lat 70. stała się członkinią założonego w Gałkach Rusinowskich zespołu „Zakukała kukułeczka”. Od tego momentu swoje umiejętności wokalne prezentowała głównie na scenie, zdobywając uznanie również w śpiewie solowym. Jako znakomita tancerka była też wyróżniana w konkursach tradycyjnego tańca ludowego.

W 2013 roku "Gołcunecki", jako pierwszy w historii zespół z regionu radomskiego, zdobył na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą nagrodę główną „Basztę”. Wyjątkowy głos pani Marii Pęzik został utrwalony między innymi na płycie „Kapela Jana Kmity i Lipców” wydanej w 2017 roku przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie