Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rzeczniów. Gimnazjaliści przygotowali publikację i nakręcili film

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
Uczniowie podczas gali
Uczniowie podczas gali biblioteka
Gala finałowa była kolejnym punktem realizowanego w Rzeczniowie projektu „Nie mogę zrobić wszystkiego, ale mogę zrobić COŚ- nasza przyszłość w naszych rękach”. Celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzenie u młodzieży poczucia własnej roli w życiu i otaczającej ją rzeczywistości.

W projekcie uczestniczy 20 uczniów gimnazjum w Rzeczniowie, jest on realizowany dzięki grantowi uzyskanemu w konkursie Równać Szanse 2015 z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Jednym z pomysłodawców był Bartłomiej Fijas, absolwent szkoły a obecnie student, który postanowił podzielić się z młodszymi koleżankami i kolegami swoim doświadczeniami i pomóc im w podejmowaniu i realizowaniu ważnych, życiowych wyborów.

Pomysł spotkał się z aprobatą młodzieży i wsparciem ze strony Krystyny Wójtowicz, dyrektorki biblioteki. Wysłany wniosek zyskał akceptację, Bartłomiej Fijas został koordynatorem projektu a biblioteka – organizatorem.

- W programie „Równać Szanse” nie chodzi nam o to, by młodzież z małych miejscowości przygotować do życia w mieście, bo nie
miasto jest tu szczególną wartością, lecz niezależność w świadomym, opartym na rzetelnej wiedzy, wyborze, którego dokonuje młody człowiek. Bo już wie, że tak samo pewnie jak w swojej okolicy, mógłby czuć się gdziekolwiek i z kimkolwiek. Bo już wie, że również w swojej okolicy mógłby robić coś nowego, niezwykłego, ważnego - mówiła Krystyna Wójtowicz.

Zajęcia rozpoczęły się w lutym, uczestnicy projektu uczyli się m.in. jak rozmawiać z pracodawcami, jak zarobić na blogu a także przeprowadzania wywiadów. Czas trwania projektu to także wiele ciekawych spotkań, w tym z Natalią Wodzyńską i Edytą Sałek, czy też wyjazdów - na przykład do firmy Polenergia SA w Warszawie

Trwałym efektem projektu jest samodzielne przygotowanie publikacji pt. „I co dalej”, która jest zbiorem wypowiedzi absolwentów Publicznego Gimnazjum w Rzeczniowie oraz nakręcenie filmu pt. „Teraz My”, w którym prezentowane są sylwetki uczestników projektu, ich marzenia, obawy, przemyślenia.

Kolejnym wyzwaniem dla uczestników było przygotowanie gali finałowej. Zostali na nią zaproszeni koledzy z gimnazjum, absolwenci, rodzice, samorządowcy oraz lokalni przedsiębiorcy a także przedstawiciele Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

- Podczas gali uczestnicy przeprowadzili debatę na temat problemów wchodzenia w dorosłe życie współczesnej młodzieży, promowali powstałą publikację oraz nakręcony film - relacjonowała Krystyna Wójtowicz.

Podsumowanie projektu jest planowane na lipiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie