Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Skaryszew uczciła pamięć o Żołnierzach Wyklętych, były apele, złożono kwiaty pod miejscami pamięci

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Mieszkańcy Skaryszewa, przedstawiciele władz samorządowych, uczcili w Skaryszewie pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Mieszkańcy Skaryszewa, przedstawiciele władz samorządowych, uczcili w Skaryszewie pamięć Żołnierzy Wyklętych. Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie
1 marca, po raz dziesiąty Miasto i Gmina Skaryszew uczciła pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. To już kolejna patriotyczna rocznica, która ze względów epidemicznych musiała być obchodzona w sposób symboliczny, z zachowaniem obostrzeń i zaleceń sanitarnych.

O godzinie 10.00 Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Dariusz Piątek wraz z Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skaryszewie Janem Jeżmańskim oraz Radnym Rady Miejskiej w Skaryszewie Piotrem Jankowskim, w imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych żołnierzy z oddziału ppor. Tadeusza Zielińskiego "Igły" przy szkole w Dzierzkówku Starym. Wieniec oraz znicze, w imieniu społeczności szkolnej PSP w Dzierzkówku Starym złożyli dyrektor szkoły, Adam Maleta wraz z uczniami.

Wcześniej, uczniowie tej szkoły nagrali specjalnie przygotowany program słowno-muzyczny opowiadający o tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych towarzyszył międzyszkolny konkurs pn.: Żołnierze Wyklęci w filmie i poezji”, nad którym patronat objęli Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew. Nadesłane na konkurs prace z gminnych szkół podstawowych, zarówno te filmowe jak i wiersze zrobiły ogromne wrażenie na komisji. Tym bardziej wybór laureatów konkursu był niezwykle trudny.

W kategorii klas III-V „Film o wybranym Żołnierzu Wyklętym”, I miejsce zdobyła Nikola Glegoła z klasy V PSP w Modrzejowicach. W filmie to właśnie Nikola wcieliła się w postać ppor. Tadeusza Zielińskiego "Igły", żołnierza niezłomnego pochodzącego z Gminy Skaryszew. II miejsce zajęła Maria Syta z klasy V PSP w Makowie. Natomiast na III miejscu znalazł się Kacper Sowa (kl. IV) z PSP w Dzierzkówku Starym.

W kategorii klas VI-VIII „Wiersz o jednym z Żołnierzy Wyklętych”, I miejsce zdobył Adam Kozieł, uczeń klasy VIII PSP w Dzierzkówku Starym. II miejsce uzyskał wiersz Oskara Banasiaka z klasy VI PSP w Makowie. Komisja przyznała dwa III miejsca dla Julii Żurowskiej uczennicy klasy VI z PSP w Skaryszewie oraz Filipa Skiby z klasy VI PSP w Modrzejowicach.

W obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych włączył się także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie. Wspólnie z radomską delegaturą IPN przygotował plenerową wystawę prezentującą podziemie niepodległościowe w latach 1944-1963.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie