Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Potworów i Klwów są najlepsze w... 500 Plus. 90% dzieci otrzymuje świadczenie

Antoni Sokołowski
Tylko 10 procent dzieci z gminy Potworów w powiecie przysuskim nie otrzymuje świadczenia z programu Rodzina 500 Plus. To najwyższy odsetek wśród beneficjentów w Polsce. W pobliskiej gminie Klwów pieniądze pobiera aż 86 procent uprawnionych.

Minister Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugerowała, że może tam dochodzić do ukrywania dochodów i zapowiedziała kontrole, by sprawdzić, czy nie chodzi tu o szarą strefę.

- Powinni nam medale dać, a nie kontrole nasyłać za to, że tak dobrze realizujemy ministerialny program - usłyszeliśmy w urzędach obu gmin.

Miliardy na miliony dzieci

Jak wyliczyło ministerstwo, w ubiegłym roku wsparciem objęto 3,8 miliona dzieci w całym kraju.

Do rodzin trafiło łącznie ponad 17 miliardów złotych z budżetu państwa. Najwięcej najmłodszych korzysta z programu w największym województwie mazowieckim, bo aż 551,4 tysięcy.

Gminy w krajowej czołówce

Na podstawie danych ministerstwa powstał ranking 10 gmin, gdzie świadczenia 500 Plus pobiera najwięcej uprawnionych dzieci. Absolutnym liderem jest gmina Potworów, gdzie aż 90 procent najmłodszych jest objętych programem. To najwyższy odsetek w Polsce. Na szóstym miejscu znalazła się sąsiadująca z Potworowem gmina Klwów, gdzie świadczenie pobiera 85,5 procent uprawnionych.

Na drugim biegunie zestawienia znalazły się gminy, których mieszkańcy biorą najmniej pieniędzy z Programu 500 Plus. Tak jest na przykład w gminie Zawidów w województwie dolnośląskim, gdzie świadczenie pobiera niecałe 35 procent dzieci.

- Żadnej kontroli się nie boimy, nas nie trzeba straszyć. To nie ja, ani nie Rada Gminy ustalała kryteria przyznawania świadczenia 500 Plus, tylko samo ministerstwo. Nasi mieszkańcy ciężko pracują na roli, wielu ma uprawy papryki w tunelach. Skoro spełniają wymogi do świadczenia na swoje dzieci, to mają prawo do niego - mówi Marek Klimek, wójt Potworowa.

Marek Klimek dodaje, że na świadczenie 500 Plus Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił w ubiegłym roku prawie 3,5 miliona złotych.

Tylko nieliczne dzieci, bo zaledwie 10 procent, z gminy Potworów nie otrzymuje świadczenia 500 Plus. To najwyższy odsetek beneficjentów w kraju. Niewiele ustępuje gmina Klwów, gdzie pieniądze pobiera aż 86 procent uprawnionych.

Tymczasem minister Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugeruje ukrywanie dochodów i zapowiada kontrole, by sprawdzić, czy nie chodzi tu o szarą strefę.

- Powinni nam medale dać, a nie kontrole nasyłać za to, że tak dobrze realizujemy ministerialny program - usłyszeliśmy w Urzędach Gmin.

Ranking gmin

Serwis Samorządowy PAP opublikował właśnie zestawienie gmin, które najbardziej skorzystały na wprowadzeniu programu rządowego „Rodzina 500 Plus”. W zestawie znalazło się 10 gmin, które zawiera gminy z najwyższym odsetkiem uprawnionych do pobierania świadczeń na dzieci. Listę otwiera gmina Potworów, gdzie 90 procent uprawnionych pobiera co miesiąc po 500 złotych.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Należne wsparcie

Program Rodzina 500 Plus, to systemowe wsparcie rodzin. Z pomocy korzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci otrzymuje 500 złotych na drugie i kolejne dziecko niezalżenie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 złotych netto na osobę, wsparcie otrzymuje rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Z kolei dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 złotych netto. Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 złotych otrzymują także rodziny zastępcze, oraz rodzinne domy dziecka na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny.

Świadczenie otrzymuje rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Świadczenie dostają zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Jak wyliczyło ministerstwo, w ubiegłym roku wsparciem objęto 3,8 miliona dzieci w całym kraju. Do rodzin trafiło łącznie ponad 17 miliardów złotych z budżetu państwa. Najwięcej dzieci korzysta z programu w województwie mazowieckim - aż 551,4 tysięcy.

Potrzebne kontrole

Serwis Samorządowy PAP wyliczył, że aż 90 procent dzieci uprawnionych do 500 złotych jest w Potworowie. To najwyższy odsetek w Polsce. Na szóstym miejscu znalazła się gmina Klwów, sąsiadująca z Potworowem. W Klwowie świadczenie pobiera 85,5 procent uprawnionych.

Minister Elżbieta Rafalska, zapytana zapowiedziała ponadto, że resort sprawdzi, dlaczego w niektórych gminach świadczenie pobiera nawet 70-80 procent dzieci.

- Chcemy sprawdzić, czy jest to związane na przykład z funkcjonowaniem szarej strefy, czy rzeczywiście jest takie głębokie ubóstwo, że prawie wszystkie dzieci pobierają tam świadczenie - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jasne kryteria

Na drugim biegunie zestawienia znalazły się gminy, które najmniej biorą pieniędzy na 500 Plus. I tak w gminie Zawidów w województwie dolnośląskim 500 Plus pobiera niecałe 35 procent dzieci.

- Żadnej kontroli się nie boimy, nas nie trzeba straszyć. To nie ja, ani nie Rada Gminy ustalała kryteria przyznawania świadczenia 500 Plus, przecież ustaliło je samo ministerstwo. Nasi mieszkańcy ciężko pracują na roli, wielu ma uprawy papryki w tunelach. Skoro spełniają wymogi do świadczenia na swoje dzieci, to mają prawo do niego - mówi Marek Klimek, wójt Potworowa.

Marek Klimek dodaje, że na świadczenie 500 Plus Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił w ubiegłym roku prawie 3,5 miliona złotych. To bardzo dużo, zważywszy, że na przykład cały tegoroczny budżet, to około 24 miliony złotych, w tym na oświatę - 6 milionów złotych i 11 milionów na inwestycje.

W gminie Potworów mieszka ponad 4,3 tysiąca ludzi. W ubiegłym roku urząd przyjął w tej gminie 455 wniosków w sprawie świadczenia 500 Plus, a dostało je w gminie 771 dzieci.

- Już w styczniu przybyło nam kolejnych 8 dzieci z uprawnieniami do świadczenia i mamy więc 779 dzieci objętych programem - dodaje Marek Klimek.

Także w gminie Klwów nie obawiają się kontroli z ministerstwa. Urzędnicy przyznają, że trzymają się ściśle przepisów prawa.

- Trochę to wygląda dziwnie, bo ministerstwo będzie kontrolowało samych siebie. Niech przyjeżdżają i sprawdzają. Jasne są kryteria obliczania dochodu, ustaliło je samo ministerstwo. A my wypłacamy świadczenia zgodnie z przepisami - mówi Piotr Papis, wójt Klwowa.

W tej gminie mieszka około 3600 osób. Na program rządowy wypłacono łącznie ponad 2,5 miliona złotych.

Zobacz też: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Polsce? "Jeżeli stać nas na 500 plus, to stać i na igrzyska" (Foto Olimpik/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie