Górnik Zabrze - Radomiak Radom 0:0. Fantastyczny mecz bramkarza Filipa Majchrowicza (Zobacz zdjęcia z meczu)

Włodzimierz Łyżwa
Fragment meczu, Górnik - Radomiak.
Fragment meczu, Górnik - Radomiak. polska press Lucyna Nenow
W 31 kolejce ekstraklasy, Górnik Zabrze bezbramkowo zremisował z Radomiakiem Radom. W roli nowego trenera zielonych zadebiutował Mariusz Lewandowski, który zastąpił Dariusza Banasika.

PKO Ekstraklasa: Górnik Zabrze - Radomiak Radom ONLINE

Górnik Zabrze - Radomiak Radom 0:0
Górnik: Sandomierski - Wiśniewski, Janicki, Janża - Pawłowski, Stalmach (67 Dziedzic), Manneh, Cholewiak (87 Dadok) - Podolski, Nowak (87 Pacheo), Krawczyk (67 Marin).
Radomiak: Majchrowicz - Matos, Raphael, Cichocki, Abramowicz - Nowakowski (46 Cele), Łukasik, Nascimento - Leandro (68 Marcus), Maurides (77 Angielski), Machado (77 Santos).
Piłkarze rezerwowi w Radomiaku: Kochalski (bramkarz), Silva (obrońca), Cele, Santos, Marcus, Radecki (pomocnicy), Sokół, Rondon, Angielski (napastnicy).
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).
Żółte kartki: Nowakowski, Matos, Machado, Łukasik, Marcus (Radomiak), Stalmach, Cholewiak (Górnik).

Dużą niespodzianką w wyjściowym składzie Radomiaka jest Jakub Nowakowski. Dla tego 20 latka to będzie absolutny debiut w ekstraklasie. Piłkarz ten w obecnym sezonie zaliczył 10 minut na boisku w meczu Pucharu Polski z Górnikiem w Zabrzu.

- Trener Dariusz Banasik wykonał kapitalną pracę w Radomiaku. Od drugiej ligi awansował do ekstraklasy. Co do Jakuba Nowakowskiego, to ma on potencjał i liczę, że się nie spali. Są też inni młodzi Kuba Snopczyński, Dawid Olejarka i liczę, że im też dam szansę gry jeszcze w tym sezonie - mówił przed meczem z Górnikiem, Mariusz Lewandowski, nowy trener Radomiaka.
1' - zaczyna Górnik,
3' - dwie dobre interwencje bramkarza Filipa Majchrowicza,
5' - radomski bramkarz wygrał pojedynek sam na sam z Cholewiakiem
11' - Luis Machado strzałem lobem próbował pokonać Sandomierskiego,
27' - piłka po strzale Mauridesa Juniora trafiła w słupek,
40' - kolejna bardzo dobra interwencja radomskiego bramkarza,
45' - Lukas Podolski nie trafił z siedmiu metrów
PRZERWA
46' - debiutant Jakub Nowakowski został w szatni na drugą połowę. Zastąpił go Thabo Cele,
48' - Leandro mocno, ale nad bramką,
68' - zmiana w Radomiaku, schodzi kapitan Leandro. Opaskę przekazał Mateuszowi Cichockiemu
70' - piłka w siatce Radomiaka. Gol nie uznany, strzelec zagrał piłkę ręką
77' - dwie zmiany w Radomiaku. Na boisku pojawił się Karol Angielski, dla którego jest to 100 mecz w ekstraklasie.
89' - fantastyczna interwencja Filipa Majchrowicza!!!
90+5 - kolejna bardzo dobra interwencja radomskiego golkipera.
KONIEC MECZU

W roli nowego trenera zielonych zadebiutuje Mariusz Lewandowski, który od minionego poniedziałku zastąpił na tym stanowisku Dariusza Banasika.

Na zgrupowaniu koło Zabrza
Na wniosek nowego trenera Mariusza Lewandowskiego, od minionego wtorku Radomiak przebywa na zgrupowaniu w jednym z hoteli koło Zabrza. Nowy trener zabrał wszystkich piłkarzy na obóz, tylko poza kontuzjowanymi obrońcą Damianem Jakubikiem i pomocnikiem Luizao (naderwany mięsień dwugłowy uda podczas meczu z Cracovią Kraków).
Obsada pozycji prawego obrońcy to największy ból głowy nowego trenera. Na obecną chwilę, nie ma w kadrze radomskiego zespołu piłkarza z umiejętnościami gry na tej pozycji w ekstraklasie. Po karencji za czerwoną kartkę wraca do kadry boczny pomocnik Abraham Marcus.
W rundzie jesiennej po golu Dawida Abramowicza, Radomiak w Radomiu pokonał Górnika 1:0.

Historia meczów Radomiaka z Górnikiem
Po blisko 38 latach Radomiak zagra z Górnikiem o ligowe punkty na stadionie w Zabrzu. W 13. kolejce sezonu 1984/85 "Zieloni" przegrali przy Roosevelta 0:2. Radomiak nigdy w Zabrzu nie zdobył punktu.
Radomiak w Zabrze o ligowe punkty grał dotychczas dwa razy (raz w Ekstraklasie i raz na jej zapleczu). Wiosną 1980 roku Górnik wygrał 1:0, jesienią 1984 roku 2:0.
"Zieloni" w Zabrzu gościli jeszcze dwa razy, ale były to spotkania pucharowe. Jesienią 2005 roku nasz zespół po golu Abela Salamiego wygrał pierwsze spotkanie 1/16 finału 1:0. Jesienią ubiegłego roku również w 1/16 finału lepszy okazał się Górnik, wygrywając 2:0.

Raport kartowy przed meczem z Górnikiem
Żaden piłkarz nie pauzuje za żółte kartki w meczu z Górnikiem Zabrze. Na napomnienia w meczu z Górnikiem muszą uważać: Mateusz Radecki, Karol Angielski, Dawid Abramowicz i Leandro. Trzy kartki na swoim koncie mają także Meik Karwot i Luiuzao. Tego pierwszego piłkarza najprawdopodobniej w Radomiaku już nie zobaczmy, drugi w meczu z Cracovią doznał kontuzji mięśnia dwugłowego i w tym sezonie już nie zagra.
Piątkowy meczu Górnik Zabrze - Radomiak Radom jako sędzia główny poprowadzi Tomasz Musiał z Krakowa. To najczęściej sędziujący Radomiakowi arbiter w tym sezonie. Dotychczas prowadził cztery domowe spotkania, z Wartą Poznań, Górnikiem Zabrze, Stalą Mielec i Jagiellonią Białystok. Żadnego z tych meczów Radomiak nie przegrał.