Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby choć smaczne, bywają niebezpieczne. Specjaliści radzą, co zrobić, by uniknąć zatrucia

/mod/
Zarówno osoby, które sprzedają grzyby na targu, czy te, które zbierają je na własne potrzeby, mogą zbadać bezpłatnie swoje zbiory w Sanepidzie.
Zarówno osoby, które sprzedają grzyby na targu, czy te, które zbierają je na własne potrzeby, mogą zbadać bezpłatnie swoje zbiory w Sanepidzie. Janusz Petz
Co najmniej kilka osób dziennie odwiedza radomski Sanapid w sezonie grzybobrania. Grzybiarze kontrolują swoje zbiory. Jedni, by uzyskać certyfikat i bezpiecznie sprzedać grzyby, a inni, żeby bez narażenia życia zjeść je choćby w sosie. Lepiej sprawdzić to, co mamy w koszyku, bo ze znajomością grzybów bywa u nas różnie.

Najczęstsze przyczyny zatruć grzybami

Najczęstsze przyczyny zatruć grzybami

Do zatrucia grzybami dochodzi zazwyczaj po spożyciu nieznanych grzybów lub wskutek mylnego zaliczenia trujących do jadalnych, nieprawidłowego przyrządzenia oraz z powodu nadwrażliwości na grzyby jadalne. Objawy zatrucia mogą ponadto wystąpić po spożyciu zepsutych czy surowych grzybów jadalnych.

Beata Nowak, rzecznik radomskiego Sanepidu, przyznaje, że zdarza się, iż osoba, która kontroluje grzyby w stacji, wyrzuca je, niejednokrotnie ratując w ten sposób zdrowie, a nawet życie grzybiarzom.

BLASZKI I GĄBKI

Na szczęście miłośnicy wypadów do lasów na grzyby stają się co raz ostrożniejsi i co raz częściej radzą się fachowców. Ci podkreślają jednak, aby być wyjątkowo ostrożnym, zbierając grzyby i pamiętać o kilku zasadach.

- Pierwszą podstawową jest zasięgniecie opinii specjalisty w razie jakichkolwiek wątpliwości - radzi Witold Barwicki, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Radomiu. - Najprostszą zasadą rozróżnienia grzybów jest zaś sprawdzenie, czy mają one blaszki czy gąbki. Owszem, część tych drugich również jest trująca, ale nie śmiertelnie. Szkody, jakie mogą wyrządzić w naszym organizmie są stosunkowo niewielkie.

JADALNE TEŻ
MOGĄ PRZYSPORZYĆ KŁOPOTÓW

Warto pamiętać, że nawet grzyby jadalne mogą nam przysporzyć kłopotów w przypadku, gdy zamiast do przewiewnego kosza wiklinowego, zbieramy je do plastikowych reklamówek. Brak dostępu powietrza, sprawia, ze grzyby szybciej się psują i i wydzielają trujące substancje. Grzyby szybko się psują, dlatego praktycznie zaraz po zebraniu, należy je przygotować i przetworzyć na własne potrzeby.

- Są one również ciężkostrawne, dlatego nie można ich podawać dzieciom poniżej 8 roku życia, osobom starszym, ani tym, które mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego - dodaje Witold Barwicki.

Muchomory najbardziej zdradliwe

Muchomory najbardziej zdradliwe

W naszych lasach rośnie wiele gatunków o różnej toksyczności. Większość najbardziej niebezpiecznych grzybów to grzyby blaszkowe, które posiadają na spodniej stronie kapelusza blaszki - cienkie listewki. Należą do nich wszystkie muchomory, a wśród nich: muchomor sromotnikowi o zielono zabarwionej skórce kapelusza, mylony z gołąbkami, gąskami, a także z czubajką kanią. Muchomor jadowity i wiosenny, które mają owocniki białe i z tego powodu bywają mylone z pieczarkami.

TRZEBA WIEDZIEĆ, GDZIE ZBIERAĆ

Warto też zwrócić uwagę na miejsce grzybobrania. Pod żadnym pozorem nie wolno zbierać grzybów w pobliżu wysypisk śmieci. Są one bardzo chłonne i bez problemu mogą pochłonąć toksyny i nieczystości, które znajdują się w glebie. Nie należy też zbierać grzybów rosnących w pobliżu koszy na śmieci, na przykład na leśnych parkingach, czy w lasach, położonych tuż przy dogach. Wchłania one bowiem spaliny. Warto wybrać się na grzybobranie do czystych kompleksów leśnych.

Pocieszający jest fakt, że nasi czytelnicy deklarują, iż nie znając się na grzybach, po prostu na nie chodzą, a jeśli już idą do lasu, to z kimś, kto jest doświadczonym grzybiarzem. Wiele osób bierze sobie do serca doniesienia medialne o zatruciach grzybami. Przed takimi sytuacjami ma ustrzec choćby wystawa, którą uruchomiono w radomskim Sanepidzie. Już po raz kolejny cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Prezentowane są na niej grzyby i te prawdziwe, i te trujące oraz udzielane dodatkowe informacje, jak odróżnić jadalne od niejadalnych, jak je zbierać i właściwie przechowywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie