Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Happening w rocznicę protestu uczniów w Radomiu. Przypomnieli wydarzenia sprzed 73 lat (wideo, zdjęcia)

Barbara Koś
30 października, minęły 73 lata od dnia pierwszego powojennego protestu młodzieży radomskiej przeciwko brakom w dostawach prądu. O godzinie 10 na Placu Konstytucji 3-go Maja odbył się happening zorganizowany przez LO ”Kochanowskiego” i odtworzenie scen z protestu w 1945 roku.

Wtedy młodzież ówczesnego „Kochanowskiego” zebrała się pod czynnymi jeszcze latarniami, gazowymi, by w ich świetle czytać książki. Wieść o inicjatywie uczniów szybko się rozniosła, zgromadzenie rosło i wreszcie na Żeromskiego pochód wylał się już z chodników i sunął całą szerokością jezdni. Skandowano: „My chcemy świata!”, „ My chcemy się uczyć!, „Gdzie jest węgiel śląski?!”

Mimo, że Radomia nie dotknęły duże zniszczenia wojenne, życie w mieście, w 1945 r., nie należało do łatwych. Brakowało mieszkań, bo znaleźli się tu m.in. wysiedleni jeszcze przez hitlerowców z terenów przyłączonych do Rzeszy (poznańskie, łódzkie) a po powstaniu także sporo warszawiaków. Wszystkie większe zakłady i fabryki, w tym i elektrownię, cofający się Niemcy ogołocili ze sprzętu, stąd duże trudności z ich ponownym uruchamianiem. Chociaż na wiosnę elektrownia ruszyła, to Radom i tak często spowijały ciemności, bo brakowało węgla do produkcji energii. Zakazano więc używania elektrycznych grzejników i kuchenek, pracy niektórych firm, wróciły przerwy w dostawie prądu .W prasie pojawiały się z kolei ogłoszenia o sprzedaży lamp karbidówek czy: „Szukam pokoju do wynajęcia. Mam swój zapas opału”.

W przepełnionych szkołach pracujących na dwie zmiany, w szkołach wieczorowych, zajęcia praktycznie ustały. Wtedy uczniowie się zbuntowali. Po okrzykach w pochodzie padły nawet strzały…Dziś historycy Instytutu Pamięci Narodowej są zgodni, że było to pierwsze
wystąpienie antyrządowe w powojennej historii Polski.

O godzinie 11.30, Resursa zaprosiła na premiera filmu „My chcemy światła” o historii protestu. Fabularyzowany dokument, z okazji 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przygotowała Resursa Obywatelska a reżyserował Marcin Kępa.

Taki happening uczniowie Kochanowskiego organizują od 2016 roku. Pomysłodawcą widowiska jest historyk Adam Duszyk. Za każdy razem profesor Duszyk z pomocą innych pedagogów robią młodzieży wykład na temat pokazywanych zdarzeń.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie