MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Szydłowca na archiwalnych fotografiach. Te zdjęcia sprzed 100 lat robią wrażenie

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Położony w południowej części województwa mazowieckiego Szydłowiec obecnie liczy prawie 12 000 mieszkańców. A jak wyglądał ponad 100 lat temu? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Położony w południowej części województwa mazowieckiego Szydłowiec obecnie liczy prawie 12 000 mieszkańców. A jak wyglądał ponad 100 lat temu? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Położony w południowej części województwa mazowieckiego Szydłowiec obecnie liczy prawie 12 000 mieszkańców. A jak wyglądał ponad 100 lat temu? Zobaczcie w galerii.

Króka historia powstania Szydłowca

Najprawdopodobniej miejscowość została założona w XII wieku na prawie polskim. W obrębie wyspy, leżącej w rozlewiskach rzeki Korzeniówki, wybudowano niewielki gród. Zapleczem gospodarczym grodu była wieś leżąca w bliskim sąsiedztwie wyspy, nazywana zapewne wówczas Sydłowiec (obecnie Stara Wieś). W pierwszej połowie XIV wieku, pół kilometra na wschód od Starej Wsi, powstała niewielka osada targowa przy zbiegu lokalnych dróg, na dogodnym do zasiedlenia terenie położonym na wzniesieniu prawego brzegu Korzeniówki. Miejscowość określono tą samą nazwą. Założenie nowego Szydłowca należy wiązać z powolnym ożywieniem gospodarczym regionu zniszczonego po najeździe tatarskim i wtórną kolonizacją. Prawa miejskie Szydłowiec otrzymał w 1427 roku. 13 listopada 1470 roku na sejmie piotrkowskim Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawa magdeburskie. W latach 1470–1480 z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego zostaje wybudowany murowany, gotycki zamek, wzniesiony w miejscu istniejącego już grodu. Na przełomie XV i XVI wieku, Szydłowieccy ufundowali nowy, murowany z piaskowca, późnogotycki kościół farny.

Położony w południowej części województwa mazowieckiego, nieopodal granicy z województwem świętokrzyskim, pomiędzy Radomiem a Skarżyskiem-Kamienną. Znajduje się w zachodniej części Przedgórza Iłżeckiego. A jak wyglądał Szydłowiec ponad sto lat temu? Zobaczcie archiwalne zdjęcia w galerii. Najstarsze pochodzi 1850 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie